The big data revolution: A comprehensive bibliometric and content analysis of its implications for management and organizational development
Büyük veri devrimi: Yönetim ve organizasyonel gelişime etkileri üzerine kapsamlı bir bibliyometrik ve içerik analizi
- Tez No: 880933
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ASLI YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çağdaş dönemde, teknolojinin hızlı evrimi, verinin artan merkeziliği tarafından vurgulanmıştır. Veri hacmi arttıkça, verileri anlamlandırmanın zorlukları da artar, ancak işletmeler ve organizasyonlar için verinin değeri de aynı ölçüde yükselir. Büyük verinin endüstrideki yükselişi, akademik ve organizasyonel çevrelerde eşit derecede önemli bir ilgi odağı haline gelmiştir. Bu araştırma, büyük verinin 2011'den 2023'e kadar olan literatürel gelişimine derinlemesine ışık tutarak, yönetim ve organizasyonlar alanındaki sonuçlarına odaklanmaktadır. Bibliyometrik ve içerik analizi merceği aracılığıyla, bu çalışma literatüre geniş ve güncel bir bakış sunmaktadır. Bu araştırma, büyük verinin karar alma, organizasyonel değişim ve dönüşüm üzerindeki dönüştürücü etkileri etrafında dönmektedir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, gelecek araştırmalar için aydınlatıcı bir fener görevi görür ve büyük verinin avantajlarını, potansiyel risklerini ve büyük verinin dönüştürücü gücünden en çok etkilenen sektörleri açıklar. Ayrıca, büyük verinin organizasyonel kültürde meydana getirdiği değişiklikleri ve bunun organizasyonel performansa olan sonuçlarını aydınlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the contemporary era, the rapid evolution of technology has been underscored by the increasing centrality of data. As the volume of data increases, so do the challenges of making sense of data, but so does its value to businesses and organizations. The ascendancy of big data in the industry has garnered significant attention in academic and organizational circles alike. This research delves into the literary progression of big data from 2011 to 2023, focusing on its implications within the realms of management and organizations. Through the lens of bibliometric and content analysis, this study offers an expansive and current overview of the literature. The core inquiry revolves around the transformative effects of big data on decision-making, organizational change, and transformation. Findings from this study serve as an illuminating beacon for future research, elucidating the advantages, potential risks, and the sectors most impacted by the transformative power of big data. Furthermore, it sheds light on the changes big data has induced in organizational culture and its consequent effects on organizational performance.