Üniversite öğrencilerinin algıladıkları ebeveyn ilişkisi, bilinçli farkındalık düzeyleri ve savunma biçimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between university students perceived parental relationship, mindfulness levels and defense styles
  1. Tez No: 880935
  2. Yazar: MERVE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE EPLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin algıladıkları ebeveyn ilişkisi, bilinçli farkındalık düzeyleri ve savunma biçimleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu yaşları 18-30 arasında olan 377 erkek 126'sı kadın olmak üzere 503 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada uygun örneklem yöntemi kullanılmıştır. Verileri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Ebeveyn İlişkisi Ölçeği (AEİ), Savunma Biçimleri Testi (SBT), ve Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BF) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 26 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın denencelerini test edebilmek için Pearson Korelasyon Analizi, Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ve MANOVA kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre algılanan ebeveyn ilişkisinin alt boyutları ile savunma biçimleri alt boyutları arasında ve bilinçli farkındalık düzeyi arasında anlamlı bir yordayıcı olduğu bulunmuştur. Bunun yanı sıra algılanan ebeveyn ilişkisi alt boyutlarından olan otoriter tutumun ve bilinçli farkındalık düzeyinin cinsiyete göre anlamlı olarak değiştiği bulgusuna ulaşılmıştır. Tüm bu bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmıştır. Araştırma sonuçlarından yola çıkarak araştırmacılara ve alan çalışanlarına yardımcı olacak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between university students' perceived parental relationship, their level of mindfulness, and their defense styles. The study group of the research consists of 503 university students, 377 males and 126 females, aged between 18-30. Appropriate sampling method was used in the study. Personal Information Form, Perceived Parental Relationship Scale (AED), Defense Styles Test (SBT), and Conscious Awareness Scale (BF) were used to collect data. The data obtained in the research were analyzed using SPSS 26 program. Pearson Correlation Analysis, Multiple Linear Regression Analysis and MANOVA were used to test the hypotheses of the research. According to the analysis results, it was found that there was a significant predictor between the sub-dimensions of perceived parental relationship and the sub-dimensions of defense styles and the level of mindfulness. Additionally, it was found that the authoritarian attitude and the level of conscious awareness, which are among the sub-dimensions of perceived parental relationship, vary significantly according to gender. All these findings are discussed in the light of the relevant literature. Based on the research results, suggestions have been made to help researchers and field workers.