Yaşlılıkta kadının yalnızlığı: 60+ tazelenme üniversitesi Akdeniz Üniversitesi kampüsünde eğitime katılan kadınlar örneğinde
Loneliness of women in old age: in the example of women who participated in education at 60+ refreshment university Akdeniz University campus
  1. Tez No: 880951
  2. Yazar: ŞULE SİDRENUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Psikoloji, Sosyal Hizmet, Geriatrics, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gerontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Ortalama yaşam süresinin kadınlarda erkeklerden daha uzun olması, yaşlı kadınların toplumda daha fazla görünür olmaları gerektiği beklentisini yaratsa da cinsiyet rolleri, ekonomik sınırlılıklar ve aile içi sorumluluklar gibi faktörler yaşlı kadınların sosyal etkinliklere katılımını kısıtlamaktadır. 60+ Tazelenme Üniversitesi ülkemizde yaşlı kadınlara topluma katılım olanağı oluşturarak yalnızlık duygusunu azaltma stratejilerinden biri olmuştur. Bu bağlamda toplumsal katılıma olanak sağlayan 60+ Tazelenme Üniversitesinde eğitime katılan yaşlı kadınların yalnızlık duygusu, sosyal izolasyon ve beklentileri karşılamayan sosyal ilişkiler bağlamında incelemek hedeflenmiştir. Yöntem: Bu araştırmada“yalnızlık duygusu”,“sosyal izolasyon”ve“beklentileri karşılamayan sosyal ilişkiler”bağlamında korelasyon analizi ve yol analizi yöntemi kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Bireyin sosyoekonomik profiline yaşı, medeni durumu, sosyal güvenliği ve ikamet durumu etki etmezken, eğitim düzeyi ve gelir durumu, istatistiksel açıdan manidar düzeyde etki ettiği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra deneklerin demografik özelliğinin dördü ile demografik yaşam profili arasında istatistiksel manidar ilişki saptanmıştır (yaş grubu, medeni durum, ikamet durumu ve gelir durumu). Sonuç: Araştırmada, yaşlı kadınlarda yalnızlık duygusunun iki ana faktörden etkilendiği varsayılmıştır. Sosyal izolasyonun yalnızlık duygusuna katkıda bulunduğu, ancak kişinin görece geniş sosyal çevresi olmasına rağmen beklediği desteği ve tatmini alamaması durumunda da yalnızlık hissedilebileceği varsayılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Although the average lifespan of women is longer than that of men, leading to the expectation that elderly women should be more visible in society, factors such as gender roles, economic limitations, and family responsibilities restrict their participation in social activities. The 60+ Tazelenme University in our country has become one of the strategies to reduce feelings of loneliness among elderly women by providing opportunities for social participation. In this context, the study aims to examine the feelings of loneliness, social isolation, and unmet social relationships of elderly women participating in education at the 60+ Tazelenme University. Method: This study analyzed“feelings of loneliness,”“social isolation,”and“unmet social relationships”using correlation analysis and path analysis methods. Results: While age, marital status, social security, and residency status do not affect an individual's socioeconomic profile, education level and income status were found to have a statistically significant impact. Additionally, a statistically significant relationship was found between four demographic characteristics and the demographic life profile (age group, marital status, residency status, and income status). Conclusion: The study hypothesizes that feelings of loneliness in elderly women are influenced by two main factors. It is assumed that social isolation contributes to feelings of loneliness, but loneliness can also be felt when a person has a relatively large social circle but does not receive the expected support and satisfaction.