Evaluation the effect of hydrogen peroxide whitening agents with different chemical contents on shear bond strength to enamel
Farklı kimyasal içeriklere sahip beyazlatma ajanlarının mine yüzeyindeki bağlanma dayanımına etkisi
- Tez No: 880957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı n-HAP içeren beyazlatma ajanlarının ve beyazlatma sonrası bekleme süresinin bağlanma dayanımına etkisini araştırmaktır Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma için toplam 75 adet sığır dişi kullanılmıştır. Bu örnekler kullanılan beyazlatma ajanının türüne göre 2 ana gruba ayrılmıştır (n=30). Beyazlatma ajanı olarak içerisinde n-HAp bulunduran Biowhiten Power HP 40% HP (Turkey) ile Whiteness HP 35% HP (FGM, Brazil) seçilmiştir. Daha sonra örnekle 37 ℃ yapay tükürükte 1 veya 7 gün bekleme süresini değerlendirmek için iki alt gruba ayrılmıştır (n=15). Alt gruplarla aynı örneklem sayısına sahip bir kontrol grubu oluşturulmuştur. kontrol grubuna beyazlatma yapılmamıştır ve örnekler hazırlandıktan sonra 7 gün yapay tükürükte bekletilmiştir. Bekleme süresini tamamlayan örnekler bonding prosedürüne tabii tutulup 24 saat 37 ℃ distile suda bekletildikten sonra SBS (shear bond strength) testine tabii tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Purpose: The aim of this study is to investigate the effect of whitening agents containing n-HAp and the post-whitening waiting period on enamel bond strength. Material & Methods: A total of 75 bovine teeth were used for this study. These samples were divided into two main groups based on the type of whitening agent used (n=30). Biowhiten Power HP with 40% HP containing n-HAp (Turkey) and Whiteness HP with 35% HP (FGM, Brazil) were selected as the whitening agents. Subsequently, the samples were further divided into two subgroups (n=15) to evaluate the waiting period of 1 or 7 days in artificial saliva at 37℃. A control group with the same sample size as the subgroups was also established. No whitening was performed on the control group, and the samples were kept in artificial saliva for 7 days after preparation. After completing the waiting period, the samples underwent the bonding procedure, and after 24 hours of storage in distilled water at 37℃, they were subjected to the shear bond strength (SBS) test. Results: The shear bond strength of the control group was found to be higher than that of all other groups (p< 0.005). The shear bond strength of the samples subjected to a 7-day waiting period is higher than that of the samples left for one day (p< 0.005). Among the samples subjected to a 7-day waiting period, the shear bond strength of the samples whitened with Biowhiten 40% HP whitening agent containing n-HAp is higher than the shear bond strength of the samples whitened with Whiteness 35% HP (p< 0.005). Among the samples subjected to a 1-day waiting period, the shear bond strength of the samples whitened with Biowhiten 40% HP (n-HAp) is higher than the shear bond strength of the samples whitened with Whiteness 35% HP (p< 0.005). Conclusion: It was concluded that in-office whitening reduces enamel bond strength. One of the recommended methods to increase bond strength is the waiting period. It has been determined that waiting periods of 1 day and 7 days after whitening are not sufficient to achieve ideal bond strength. Our study suggests that whitening agents containing n-HAp have a less negative impact on enamel bonding. While our study sheds light on the effect of n-HAp-containing whitening agents on enamel bond strength, further research on this topic is needed.