Yüksek yağlı diyetle obezite modeli oluşturulan sıçanlarda asprosinin beyin dokusunda sinyal yolakları üzerindeki etkileri
Effects of asprosin on signaling pathways in brain tissue in rats with obesity model created by high-fat diet
- Tez No: 888229
- Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE AKCILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Obezite, yüksek kalorili diyetlerin tüketimine, fiziksel aktivite eksikliğine ve enerji homeostazisindeki düzensizliklerine bağlı olarak gelişen, glukoz ve lipid metabolizması bozukluklarına yol açarak kronik hastalıkların oluşumuna zemin hazırlayan ve prevalansı gittikçe artış gösteren yağ dokusu birikimiyle karakterize bir hastalıktır. Asprosin, Fibrillin 1 (FBN1) geni tarafından beyaz yağ dokusundan salgılanan yeni bir peptid hormonudur. Hepatik glukoz üretimini düzenleyen glikojenik bir adipokindir. Hücre içi siklik adenozin monofosfat (cAMP) seviyelerini artırarak ve protein kinaz A (PKA) sinyal yolağını aktive ederek karaciğerden glikoz salgılanmasını ve pankreastan insülin sekresyonunu arttırır. Hipotalamusta iştahı stimüle eden açlık kaynaklı bir hormondur. Dolaşımdaki asprosin, kan-beyin bariyerini geçer, doğrudan oreksijenik AgRP+ nöronları aktive ederek yiyecek alımını stimüle eder ve G protein-cAMP-PKA yolağıyla anoreksijenik proopiomelanocortin (POMC) nöronları inhibe eder. Bu etkisinden dolayı asprosinin, oreksijenik bir hormon olduğu bilinmektedir. Asprosin ve obezite arasında doğrudan bir bağlantı olduğu ve cAMP yolağıyla oreksijenik AgRP+ nöronlarını aktive ederek iştahı ve gıda alımını arttırdığı gösterilmiştir. Asprosin ve obesite üzerinde farklı çalışmalar olmasına rağmen asprosinin bu hastalık üzerindeki fizyolojik rolü tam olarak aydınlatılamamıştır. Gelecekte tedavi edici bir ajan olarak kullanılabileceği düşünülen asprosinin obezite gelişimi veya baskılanması üzerindeki koruyucu ve tedavi edici etkisi henüz netlik kazanmamıştır. Bu çalışma yüksek yağlı diyet verilerek obez modeli oluşturulan sıçanlarda sistemik asprosin verilmesinin etkilerinin çalışılacağı ilk çalışma olacaktır. Bu araştırmayla yüksek yağlı diyet verilerek obez modeli oluşturulan sıçanlarda intraperitonal kronik asprosin uygulamasının OLFR734, FBN1, MC4R geni ve NPY/AgRP, POMC/CART, cAMP/PKA gibi çeşitli sinyal yolaklarının beyin dokusundaki gen ekspresyon düzeyleri üzerindeki olası etkilerinin aydınlatılmasına katkıda bulunmayı hedeflemekteyiz
Özet (Çeviri)
Obesity develops due to the consumption of high-calorie diets, lack of physical activity and irregularities in energy homeostasis. Obesity is a disease characterized by the accumulation of adipose tissue, which leads to disorders of glucose and lipid metabolism, which leads to the formation of chronic diseases, and the prevalence of which is gradually increasing. Asprosin is a new peptide hormone secreted from white adipose tissue by the Fibrillin 1 (FBN1) gene. Asprosin is a glycogenic adipokine that regulates hepatic glucose production. Asprosin increases glucose secretion from the liver and insulin secretion from the pancreas by increasing intracellular cyclic adenosine monophosphate (cAMP) levels and activating the protein kinase A (PKA) signaling pathway. Asprosin is a hunger-induced hormone that stimulates appetite in the hypothalamus. Circulating asprosin crosses the blood-brain barrier, stimulates food intake by directly activating orexigenic AgRP+ neurons, and inhibits anorexigenic proopiomelanocortin (POMC) neurons via the G protein-cAMP-PKA pathway. Due to this effect, asprosin is known to be an orexigenic hormone. It has been shown that there is a direct link between asprosin and obesity and that it increases appetite and food intake by activating orexigenic AgRP+ neurons via the cAMP pathway. Although there are different studies on asprosin and obesity, the physiological role of asprosin on this diseases is not fully known. It is believed that asprosin may be used as a therapeutic agent in the future. The protective and therapeutic effect of asprosin on the development or suppression of obesity has not yet been clarified. This study will be the first study in which the effects of systemic asprosin administration will be studied in rats whose obese model was created by giving a high-fat diet. With this research, we aim to contribute to the explanation of the possible effects of intraperitoneal chronic asprosin administration on gene expression levels in brain tissue of OLFR734, FBN1, MC4R gene, and NPY/AgRP, POMC/CART, cAMP/PKA various signaling pathways in rats whose obese model was created by giving a high-fat diet.