Uzun süreli düşük beden kitle indeksi olan hastaların nütrisyonel değerlendirmesi ve kanser kaşeksisi ile karşılaştırması
Nutritional assessment of patients with long-term low body mass index and comparison with cancer cachexia
- Tez No: 960283
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN SITKI DİZDAR, UZMAN HATİCE ASLAN SIRAKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Beslenme, sağlığın sürdürülebilmesi ve yaşam kalitesinin korunmasında temel bir rol oynar. Ancak bazı bireyler, yeterli ve dengeli beslendikleri halde normal vücut ağırlığına ulaşamazlar. Klinik olarak uzun süreli düşük beden kitle indeksi“yapısal zayıflık (constitutionalthinness)”olarak adlandırılır. Bu durum, düşük beden kitle indeksine (BKİ) sahip bireylerin, herhangi bir yeme bozukluğu ya da sistemik hastalık olmaksızın uzun yıllar boyunca zayıf kalmaları ile karakterizedir. Yapısal zayıflık, patolojik olmayan, metabolik açıdan farklı bir fizyolojik durumdur. Buna karşın, maligniteye bağlı kaşeksi istemsiz kilo kaybı, kas yıkımı ve inflamasyon ile seyreden ciddi bir tablodur. Leptin, enerji dengesi ve iştahın düzenlenmesinde rol alarak beslenme durumunun önemli bir biyokimyasal göstergesidir.Miyostatin,enerji ve protein dengesine duyarlı bir düzenleyici olup kas kütlesindeki değişimlerin izlenmesinde ve uygulanan beslenme tedavisine verilen yanıtın değerlendirilmesinde değerli bir biyobelirteçtir.Bu çalışmada, yapısal zayıf bireyler ile kanser kaşeksisi olan hastaların antropometrik, biyokimyasal, leptin ve miyostatin değerlerinin karşılaştırılması ve beslenme müdahalesi verilen yanıtların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif ve kontrollü çalışma, Mayıs 2023–Mayıs 2024 tarihleri arasında Kayseri Şehir Hastanesi'nde yürütülmüş olup, toplam 59 birey (45 yapısal zayıf, 14 malign hasta) dahil edilmiştir. Yapısal zayıf grup, BKİ'si
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Objective: Nutrition plays a fundamental role in maintaining health and preserving quality of life. However, some individuals cannot achieve a normal body weight despite eating a sufficient and balanced diet. Clinically, long-term low body mass index is referred to as“constitutional thinness.”This condition is characterized by individuals with low body mass index (BMI) remaining thin for many years without any eating disorder or systemic disease. Constitutional thinness is a non-pathological, metabolically distinct physiological state. In contrast, cachexia associated with malignancy is a serious condition characterized by involuntary weight loss, muscle wasting, and inflammation. Leptin plays a role in regulating energy balance and appetite, making it an important biochemical indicator of nutritional status. Myostatin is a regulator sensitive to energy and protein balance and is a valuable biomarker for monitoring changes in muscle mass and evaluating the response to nutritional therapy. This study aimed to compare the anthropometric, biochemical, leptin, and myostatin values of structurally thin individuals and patients with cancer cachexia and to evaluate their response to nutritional intervention. Materials and Methods: This prospective, controlled study was conducted at Kayseri City Hospital between May 2023 and May 2024 and included a total of 59 individuals (45 structurally weak, 14 malignant patients). The structurally weak group consisted of individuals with a BMI