İlk oral beslenmede preterm bebeği emzirmenin fizyolojik belirtiler, test tartısı ve beslenme performansına etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of breastfeeding at first oral feeding of preterminfants on physiological symptoms, test weighting and feedingperformance: Randomized controlled trial
  1. Tez No: 880980
  2. Yazar: NAGİHAN SABAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU GÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Giriş: Preterm bebeklerde ilk oral beslenmeye geçişte emzirme ve biberonla besleme sık kullanılan yöntemlerdir. Bu iki besleme yönteminden hangisinin otonomik, fizyolojik ve beslenme performansına ilişkin belirtileri daha olumlu etkilediği bilinmemektedir. Amaç: İlk oral beslenmede preterm bebeği annesinin emzirmesinin fizyolojik belirtiler, test tartısı ve beslenme performansına etkisini belirlemektir. Yöntem: Randomize kontrollü deneysel tasarım olarak gerçekleştirilen çalışmanın örneklemini 90 preterm bebek oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Breastfeeding and bottle feeding are frequently used methods in the transition to first oral feeding in preterm infants. It is not available which of these two feeding methods has a more positive effect on the preterm infants's physiological symptoms within the scope of autonomic physiological developmental care. Aim: The aim is to determine the effect of breastfeeding on physiological symptoms, test weight and feeding performance during a preterm infant's first transition to oral feeding. Method: The sample of this randomized controlled trial consisted of 90 preterm infants. Results:a