COVID-19 pandemisinde yenidoğan yoğun bakım ünitesinde preterm bebeği yatan annelerin kaygı düzeyleri
Anxiety levels of mothers with preterm baby in the neonatal intensive care unit in the COVID-19 pandemic
- Tez No: 726432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER KOBYA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırma Covid-19 pandemisinde yenidoğan yoğun bakım ünitesinde preterm bebeği yatan annelerin kaygı düzeylerini incelemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapıldı. Araştırma, Trabzon il merkezinde bulunan bir eğitim araştırma hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde bebeği yatan ve dahil edilme kriterlerine uyan 65 pretermin annesi ile yapıldı. Araştırma verileri, Anne-Bebek Bilgi Formu ve Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız Örneklem t Testi, One Way Anova Analizi, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi, Bonferroni ve Tamhane testi kullanıldı. Araştırmaya katılan annelerin %53.8'inin 30 yaş altında, %50.8'inin lise eğitim düzeyine sahip olduğu ve %60'ının çalışmadığı saptandı. Pretermlerin %53.8'inin geç preterm (33-37 gebelik haftası), %41.5'inin düşük doğum ağırlıklı (1500-2500 gr) ve %40'ının solunum cihazına bağlı olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a descriptive type to examine the anxiety levels of mothers who had preterm babies in the neonatal intensive care unit during the Covid-19 pandemic. The research was conducted with the mothers of 65 preterm infants who were hospitalized in the neonatal intensive care unit of a training and research hospital in the city center of Trabzon and met the inclusion criteria. Research data were collected using the Mother-Infant Information Form and the State-Trait Anxiety Inventory. Descriptive statistics, unpaired t Test, One Way Anova Analysis, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test, Bonferroni and Tamhane tests were used to evaluate the data. It was determined that 53.8% of the mothers participating in the research were under the age of 30, 50.8% had a high school education level and 60% were not working. It was determined that 53.8% of the preterms were late preterm (33-37 gestational week), 41.5% were low birth weight (1500-2500 gr) and 40% were connected to a ventilator.