Cinsel istismarın dissosiyatif yaşantılama ile ilişkisinde bilinçli farkındalık becerilerinin ve duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of mindfulness and emotion regulation difficulties in the relationship between sexual abuse and dissociative experiences
- Tez No: 880982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM DAMLA ÇİMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Cinsel istismar gibi travmatik olayların dissosiyasyon ile ilişkisi birçok çalışmada ortaya konmuş olmasına rağmen, bu belirtilerin meydana gelmesinde hangi mekanizmaların etkili olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı cinsel istismara uğrayanlarda dissosiyatif yaşantıların, duygu düzenleme güçlüğünün ve bilinçli farkındalığın ilgisinin araştırılması ayrıca cinsel istismar ile dissosiyatif belirtiler arasındaki ilişkide bilinçli farkındalığın ve duygu düzenleme güçlüğünün rolünün olup olmadığının incelenmesidir. Çalışmanın örneklemi çocuk psikiyatri kliniğine başvuran cinsel istismar mağduru olan 52, cinsel istismar öyküsü olmayan 52 kız ergenden oluşturulmuştur. Tüm katılımcılardan, Ergen Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği'ni (EDYÖ), Bilinçli Farkındalık Ölçeği'ni (BFÖ) ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği Kısa Formu'nu (DDGÖ) doldurmaları istenmiştir. Çalışmanın sonuçları cinsel istismara maruz kalanlarda dissosiyatif belirtilerin, duygu düzenleme güçlüğünün daha fazla olduğunu, bilinçli farkındalığın daha düşük düzeyde olduğunu; cinsel istismara maruz kalma ile dissosiyatif belirtiler gösterme arasındaki ilişkide bilinçli farkındalığın ve duygu düzenleme güçlüğünün aracı bir rolü olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmacıların yaptığı literatür taramasında cinsel istismara maruz kalmış ergenlerde cinsel istismar ve dissosiyasyon arasındaki ilişkide bilinçli farkındalığın ve duygu düzenlemenin rolünün birlikte incelendiği, klinik ortamda yapılmış bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle çalışma sonuçlarının literatüre katkı sağlayacağı ayrıca cinsel istismar mağdurlarının tedavi sürecinde bilinçli farkındalık ve duygu düzenlemenin göz önünde bulundurulması ve geliştirilmesinin hastalar açısından yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between traumatic events like sexual abuse and dissociation has been demonstrated in many studies; however, the exact mechanisms responsible for the emergence of these symptoms are not fully understood. The aim of this study is to investigate the relationship between dissociative experiences, difficulties in emotion regulation, and mindfulness in victims of sexual abuse, and to examine whether mindfulness and difficulties in emotion regulation play a mediating role in the relationship between sexual abuse and dissociative symptoms. The sample of the study consists of 52 female adolescents who were victims of sexual abuse and 52 female adolescents without a history of sexual abuse, all of whom were referred to a child psychiatry clinic. All participants were asked to complete the Adolescent Dissociative Experiences Scale (ADES), the Mindful Attention Awareness Scale (MAAS), and the Difficulties in Emotion Regulation Scale-Short Form (DERS-BF). The results of the study revealed that those exposed to sexual abuse exhibited more dissociative symptoms, greater difficulties in emotion regulation, and lower levels of mindfulness. Additionally, it was found that mindfulness and difficulties in emotion regulation played a mediating role in the relationship between exposure to sexual abuse and the manifestation of dissociative symptoms. A literature review conducted by the researchers did not find any clinical studies that simultaneously examined the role of mindfulness and emotion regulation in the relationship between sexual abuse and dissociation in adolescents exposed to sexual abuse. Therefore, the results of the study are expected to contribute to the literature, and it is believed that considering and enhancing mindfulness and emotion regulation in the treatment process of sexual abuse victims would be beneficial for the patients.