Diffüz büyük b hücreli lenfoma tanılı olgularda F18-FDG PET/BT 'de ölçülen metabolik parametrelerin prognoz ve tedavi yanıtı üzerine etkisinin retrospektif incelenmesi
  1. Tez No: 880987
  2. Yazar: BURÇİN KARAŞAH ERKEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP BURAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Çalışmamızda DBBHL hastalarının F-18 FDG PET/BT görüntülerinden elde edilen semikantitatif PET/BT parametrelerinin, olguların klinik bulguları ve laboratuvar verileri ile karşılaştırılarak, tedavi stratejilerinin geliştirilmesi ve prognoza katkısı açısından araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak planlanan çalışmamızda, Ege Üniversitesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'na Ocak 2015 ile Ocak 2022 yılları arasında F-18 FDG PET/BT görüntüleme için başvuran DBBHL tanılı 233 kişilik hasta grubundan dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 84 tane hasta çalışma grubunu oluşturdu. Olgulara ait klinik bilgiler, laboratuvar değerleri, görüntüleme raporları ve sağkalım süreleri hasta arşivinden elde edildi. Hastaların F-18 FDG PET/BT görüntüleri üzerinden MTV, TLG ve SUV max değerleri elde edildi. Olguların progresyonsuz sağ kalım (PSS) ve genel sağ kalım (GS) süreleri saptanarak bulky kitlenin, uluslararası prognoz indeksinin (IPI), evrenin, ECOG performans skorunun, LDH'ın, NLO ve LMO değerlerinin ve F-18 FDG PET/BT parametrelerinin (MTV, TLG, SUVmax) tedavi yanıtını öngörme etkinlikleri ve prognoza katkıları karşılaştırıldı. Bulgular: 'MTV0 Total' değeri yüksek grup ile düşük olan grupta GS süresi açısından anlamlı fark izlendi (p:0,023). PSS süresi açısından ise anlamlı fark saptanmadı. 'MTV0 nodal' , 'MTV0 ekstranodal', 'TLG0' değerleri için medyanlarına göre gruplara ayrıldığında her değerin yüksek olan ve düşük olan grupları arasında GS ve PSS süresi açısından anlamlı fark izlenmedi. Benzer şekilde hastanın 'Ann Arbor Evresi', 'LDH' değeri yüksek olan ve düşük olan gruplar arasında ve 'Bulky kitlesi' olanlar ve olmayanlar arasında GS ve PSS açısından anlamlı farklılık gözlenmedi. ECOG performans skorlama sisteminde ECOG 0,1 ile 2 ve üstü olan gruplar arasında GS açısından anlamlı farklılık saptandı (p=0.012). IPI skoru ile GS değerlendirildiği analizde; IPI skoru düşük (skor 0-2) ile yüksek (3-5) olan gruplar arasında GS açısından anlamlı farklılık saptandı (p=0.021). PSS analizinde ise bu iki grup arasında anlamlı farklılık izlenmedi. Nötrofil/lenfosit oranı (NLO) ile GS arasında anlamlı farklılık saptanmazken PSS açısından anlamlı bir farklılık gözlendi (p=0.687, p=0.035). Lenfosit/monosit oranı (LMO) değeri için LMO'su yüksek ile düşük olan grup arasında GS ve PSS açısından LMO'su yüksek olan lehine anlamlı farklılık saptandı (p=0.034, p=0.046). interim PET (iPET) açısından incelendiğinde iPET'i pozitif olan ile negatif olan grup arasında MTV0 Total değerleri açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Tedavi yanıtları ile F-18 FDG PET/BT den elde edilen veriler incelendiğinde; tedaviye tam yanıt verenler ve diğerleri arasında 'MTV0 Total' değeri için anlamlı farklılık saptanırken, 'TLG' ve 'SUV max' değeri için bu farklılık gözlenmedi. Sonuç: Hastaların evreleme F-18 FDG PET/BT görüntülerinden elde olunan MTV Total değerinin GS üzerine anlamlı etkisi olduğunu ve tedavi yanıtını öngörebileceğini gözlemledik. Diffüz Büyük B Hücreli lenfoma hasta grubunda klasik prognoz skorlama sistemleri gerçek tümör yükünü tahmin edememekte olup tedavi başarısını tahmin etmede ve prognozu belirlemede zaman zaman yetersiz kalabilmektedir. Bu nedenle F-18 FDG PET/BT görüntülerinden ölçülen MTV değerinin klasik prognostik skorlama sistemlerine ilave edilerek yeniden düzenlenmesiyle hastalık yönetimine ve prognozu öngörmeye katkısı olacağı görüşündeyiz. Benzer şekilde çalışmamızda laboratuvar parametrelerinden NLO ve LMO değerlerinin de prognoza etkisini gözlemledik. Bu sonuçlar kapsamlı, standartlaştırılmış verileri içeren prospektif çalışmalarla ile desteklendiği takdirde kişiselleştirilmiş tedavi yöntemlerine yön verebilme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to investigate the contribution of semiquantitative PET/CT parameters obtained from F-18 FDG PET/CT images of patients with Diffuse Large B-Cell Lymphoma (DLBCL) to the development of treatment strategies and prognosis by comparing them with clinical findings and laboratory data of the cases. Materials and Methods: In our retrospectively planned study, a total of 84 patients who met the inclusion criteria from a group of 233 patients diagnosed with DLBCL who applied to the Department of Nuclear Medicine, Ege University, for F-18 FDG PET/CT imaging between January 2015 and January 2022 were included in the study group. Clinical information, laboratory values, imaging reports, and survival times of the cases were obtained from the patient archives. Volumetric parameters and SUV max values were obtained from the F-18 FDG PET/CT images of the patients. Bulky mass, international prognostic index (IPI), stage, ECOG performance score, LDH, NLO, LMO values and F-18 FDG PET/CT parameters were compared for their effectiveness in predicting treatment response and their contribution to prognosis by determining progression-free survival (PFS) and overall survival (OS) times of the cases. Findings: A significant difference in terms of OS (overall survival) was observed between the group with a high 'MTV0 Total' value and the group with a low value (p: 0.023). However, no significant difference was found in terms of PFS. When the groups were divided based on the medians of 'MTV0 nodal,' 'MTV0 extranodal,' and 'TLG0' values, no significant difference was observed in terms of OS and PFS between the groups with high and low values for each parameter. Similarly, there was no significant difference in survival between the groups with high and low 'Ann Arbor Stage,' 'LDH' values, and between those with 'Bulky mass' and those without. A significant difference in terms of OS was observed between groups with ECOG performance scores of ECOG 0,1 and 2 or higher (p=0.012). In the analysis where IPI score was evaluated with OS, a significant difference in OS was found between groups with low (score 0-2) and high (3-5) IPI scores (p=0.021). However, no significant difference was observed between these two groups in terms of PFS. While there was no significant difference between NLO (neutrophil-to-lymphocyte ratio) and OS, a significant difference was observed in terms of PFS (p=0.687, p=0.035). For the lymphocyteto-monocyte ratio (LMO) value, a significant difference in favor of high LMO values was vi observed between groups with high and low LMO values in terms of OS and PFS (p=0.034, p=0.046). When examined in terms of interim PET (iPET), no significant difference was observed in MTV0 Total values between groups with positive and negative iPET. When the treatment responses were analyzed with the data obtained from F-18 FDG PET/CT, a significant difference was observed for 'MTV0 Total' between those who responded completely to treatment and others, while no such difference was observed for 'TLG' and 'SUV max' values. Conclusion: We observed that the MTV Total value obtained from F-18 FDG PET/CT had a significant effect on OS and could predict treatment response. Classic prognostic scoring systems in Diffuse Large B-Cell Lymphoma patient groups may not be able to predict the true tumor burden and may sometimes be insufficient in predicting treatment success and determining prognosis. Therefore, we believe that adding the MTV value obtained from F-18 FDG PET/CT images to classical prognostic scoring systems will contribute to disease management and prognosis. Similarly, in our study, we observed the effect of laboratory parameters NLO and LMO values on prognosis. These results have the potential to guide personalized treatment methods when supported by prospective studies containing comprehensive and standardized data