Agresif büyük B hücreli lenfoma tanılı hastalarda retiküloendotelyal sistemde diffüz artmış F-18 FDG tutulumu ile CBC skorunun prognostik değeri
Prognostic value of diffusely increased F-18 FDG uptake in the reticuloendothelial system and CBC score in patients diagnosed with aggressive large B-cell lymphoma
  1. Tez No: 944929
  2. Yazar: ÜMİT AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ESEN AKKAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı Agresif Büyük B Hücreli Lenfoma (ABBHL) tanılı hastalarda retiküloendotelyal sistem bileşenlerinde (karaciğer, dalak ve kemik iliği) diffüz artmış F-18 FDG tutulumunun hemogramdan elde edilen inflamatuar belirteçler ile olan ilişkisini CBC skoru (tam kan sayımı skoru) modeli üzerinden incelemek ve bu parametrelerin prognoz üzerine olan etkisini değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Mayıs 2020–Ekim 2024 tarihleri arasında kliniğimizde evreleme amacıyla PET-BT çekilen 51 ABBHL hastası retrospektif olarak değerlendirildi. Anemisi, enfeksiyonu, sekonder malignitesi olanlar ve PET-BT'de fokal aktivite tutulumu veya biyopsiyle doğrulanmış kemik iliği tutulumu olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Kliniğimizde yapılan evreleme PET görüntülemesi üzerinde dalak, vertebral kolon, iliak kemik ve femur proksimaline ait SUVmean değerleri ölçüldü. Alınan ölçümler karaciğerden alınan SUVmean değerine oranlanarak standardize edildi. Tedavi öncesi hemogramdan Nötrofil/Lenfosit, Platelet/Lenfosit ve Lenfosit/Monosit oranları hesaplanarak CBC skoru elde edildi. Hastalar progresif/non progresif, survival/non survival hasta grubu olarak gruplandırıldı. Elde edilen verilerin Progresyonsuz sağkalım (PS) ve Genel sağkalım (GS) ile ilişkisi incelendi. BULGULAR: Çalışmaya 31 erkek ve 20 kadın olmak üzere toplam 51 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 51,1 (dağılım: 6–86), ortalama takip süresi ise 19,9 ay (dağılım: 1–50 ay) idi. ECOG performans skorlamasına göre 39 hastanın performansı iyi (ECOG
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study was to investigate the relationship between diffusely increased F-18 FDG uptake in components of the reticuloendothelial system (liver, spleen, and bone marrow) and inflammatory markers derived from complete blood count (CBC) in patients diagnosed with Aggressive Large B-Cell Lymphoma (ALBCL), using the CBC score model, and to evaluate the prognostic impact of these parameters. MATERİALS AND METHODS: Fifty-one patients diagnosed with ALBCL who underwent staging PET/CT in our clinic between May 2020 and October 2024 were retrospectively analyzed. Patients with anemia, infection, secondary malignancy, focal uptake on PET/CT, or bone marrow involvement confirmed by biopsy were excluded from the study. SUVmean values were measured from the spleen, vertebral column, iliac bone, and proximal femur on staging PET/CT and standardized by calculating the ratio to liver SUVmean. Pre-treatment blood counts were used to calculate Neutrophil/Lymphocyte, Platelet/Lymphocyte, and Lymphocyte/Monocyte ratios, from which the CBC score was derived. Patients were categorized into progressive/non-progressive and survival/non-survival groups. The relationship between obtained parameters and progression-free survival (PFS) and overall survival (OS) was assessed. RESULTS: The study included 51 patients, 31 male and 20 female. The mean age was 51.1 years (range: 6–86), and the mean follow-up duration was 19.9 months (range: 1–50). According to ECOG performance status, 39 patients had good performance (ECOG