Tenis antrenörlerinin mesleki yeterlilik ve etik değerlere yatkınlık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between tennis coaches' levels of professional competency and ethical values
- Tez No: 881002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN PEKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, tenis branşındaki yetkin antrenörlerin mesleki yeterlilik durumlarının etik değerlere yatkınlık düzeyiyle arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel (korelasyonel) tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmanın evrenini Türkiye genelinde aktif olarak görev yapan Federasyon lisanslı tenis antrenörleri oluştururken, Örneklemini ise kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen (n=318) Federasyon onaylı gönüllü tenis antrenörlerinden oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplamak amacıyla, online anket uygulaması şeklinde Google Formlar platformu kullanılmıştır. Katılımcılara kişisel bilgi formu, Antrenör Yeterlilik Ölçeği – II ve Antrenörlerin Meslek Etiği Davranışları ölçekleri uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programına girilerek, analizler bu program vasıtasıyla gerçekleşmiştir. Hipotezlerin sınanmasında; normallik analizi, tanımlayıcı analiz ve parametrik hipotez testlerinden Bağımsız örneklem T-testi ve One-way ANOVA analizi uygulanmıştır. İlişki düzeylerini belirlemek için Pearson Korelasyon Analizi tercih edilmiştir. İstatistiksel olarak p0.05).
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to investigate the nexus between the professional expertise of tennis coaches in Turkey and their inclination towards ethical values. This research employed a correlational survey approach, a methodology within the quantitative research paradigm. The study of population comprised actively working Federation-licensed tennis coaches across Turkey, while the sample included 318 Federation-approved volunteer tennis coaches, selected through a convenience sampling technique. Data collection was facilitated using an online survey administered via the Google Forms platform. The survey instruments included a Personal Information Form, the Coach Competency Scale – II, and the Professional Ethical Behavior of Coaches Scale. The collected data were processed and analyzed using the SPSS statistical software package. Methodologically, the study employed Independent Sample T-tests and One-way ANOVA for hypothesis testing, in addition to normality and descriptive analyses. Pearson Correlation Analysis was utilized to ascertain the levels of correlation.