13-16 yaş grubu erkek basketbolcularda propriosepsiyon antrenmanlarının bazı motorik özelliklere etkisi
The effect of proprioception training on some motoric features in male basketball players in the 13-16 age group
  1. Tez No: 881011
  2. Yazar: ÇAĞLA CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SOYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, propriosepsiyon egzersizlerinin en az iki yıldır basketbol oynayan erkek basketbolcular üzerinde uygulanması sonucu dikey sıçrama, şut, bacak kuvvet ve denge parametreleri üzerindeki etkisinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın amacı, erkek futbolculara antrenman öncesi ısınmada uygulanacak propriosepsiyon egzersizlerinin statik denge, dikey sıçrama yüksekliği ve reaksiyon zamanı parametreleri üzerindeki etkisinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Çalışmanın amacı doğrultusunda araştırmanın fiziksel ve motorik testleri Halkalı Uğur Okulları Galaksi Spor Kulübünde yapılmıştır. Örneklem, deney grubu (n=12) ve kontrol grubu (n=12) ile olmak üzere toplamda 24 erkek basketbolcu ailelerinden yazılı onay alınarak katılım sağlamışlardır. Gruplar yansız atama ile belirlenmiş, araştırma modeli deneysel model olup gerçek deneysel desenlerden olan kontrol gruplu ön test – son test deseni kullanılmıştır. Kontrol grubu sezon öncesi basketbol antrenmanlarını uygularken araştırma grubu ise bu antrenmanların yanında propriosepsiyon antrenmanlarına iki ay boyunca devam etmiştir. Katılımcıların uygulama öncesi ve sonrasında antropometrik ölçümleri, y-denge testi, denge hata skoru testi, dikey sıçrama testi, bacak kuvvet testi ve AAHPERD şut testleri her iki grup için de tekrarlanmıştır. Çalışma sonunda ulaşmış olduğumuz veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Kişilerin ön test-son test ölçümlerinin parametrik ve nonparametrik dağılım durumları, dağılım eğrileri ve çarpıklık-basıklık (Skewness-Kurtosis) değerleri incelenmiştir. Ön test- son test ölçüm değerlerinin normallik dağılımını tespit etmek için Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır. Veriler normal dağıldığı için parametrik testlerde; bağımsız gruplarda t testi grup içi karşılaştırmada ise bağımlı gruplarda t testi uygulanmıştır. Anlamlılık düzeyi p0,05). Deney grubu bacak kuvvet ön test son test sonuçları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir sonuca ulaşılırken (p0,05). Dikey sıçrama ön test-son test gruplar arası verileri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilememiş (p>0,05) olmasına rağmen propriosepsiyon uygulanan grupta diğer gruba göre olumlu yönde daha fazla gelişme görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of proprioception exercises on active jumping, shooting, leg strength and balance parameters in male basketball players who have been playing basketball for at least two years. The aim of this study was to investigate the effect of proprioception exercises on static balance, vertical jump height and reaction time parameters of male soccer players during warm-up before training. In line with the aim of the study, the physical and motoric tests were conducted at Halkalı Uğur Schools Galaksi Sports Club. The warm-up protocols were applied at Istanbul Gelisim University Sports Hall. The sample consisted of 24 male basketball players in the experimental group (n=12) and the control group (n=812) with the written consent of their families. The groups were determined by random assignment, the research model was an experimental model and the pre-test - post-test design with control group, which is one of the true experimental designs, was used. While the control group practiced pre-season basketball training, the research group continued proprioception training for two months. Anthropometric measurements, y-balance test, balance error score test, vertical jump test, leg strength test and AAHPERD shooting tests were repeated for both groups before and after the application. The data obtained at the end of the study were evaluated using the SPSS 25.0 package program. Parametric and nonparametric distributions, distribution curves, and Skewness-Kurtosis values of the pre-test and post-test measurement scores of the individuals were examined. Shapiro-Wilk test was used to determine the normality distribution of the pre-test and post-test measurement values. Since the data were normally distributed, the t test in independent groups was used in parametric tests, and the t test in dependent groups was used in intra-group comparisons. The significance level was accepted as p0.05). While a statistically significant result was found when the experimental group leg strength pre-test-post-test results were compared (p0.05). When the vertical jump pre-test-post-test data were compared between the groups, no statistically significant difference was found (p>0.05), but more positive improvement was observed in the proprioception group compared to the other group.