The relation of STEM identity to STEM stereotypical beliefs
STEM kimliğinin STEM stereotipik inanışlar ile ilişkisi
  1. Tez No: 881037
  2. Yazar: KÜBRA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA YERDELEN DAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin dört STEM disiplini için kimlik çerçevesinin dört boyutundaki- genel kimlik, tanınma, performans-yetkinlik ve ilgi- ve ayrıca stereotipik (kalıp yargı) inanışların çerçevesinin üç boyutundaki- kadınsı, erkeksi ve sosyoekonomik statü- durumlarını araştırmaktır. Ayrıca, tanınma, performans- yetkinlik ve ilgi ile stereotipik inanışlara ilişkin boyutların öğrencilerin bu disiplinlerin her biri için genel kimliklerini nasıl öngördüğünü araştırmayı da amaçlamıştır. Çalışmaya üç okuldan 604 öğrenci katılmıştır. İki ana veri kaynağı kullanılmıştır: 68 maddeden oluşan STEM Disipliner Kimlikleri Ölçeği (STEMDIds) ve 48 maddeden oluşan STEM Disipliner Stereotipleri Ölçeği (STEMDSBs). Tanımlayıcı istatistik sonuçları, öğrencilerin kimlik ve kalıp yargı boyutlarına ilişkin durumlarının dört STEM disiplini arasında farklı örüntüler sergilediğini, cinsiyet ve sınıf düzeyine göre de farklılıklar gözlemlendiğini göstermiştir. Üç aşamalı hiyerarşik çoklu regresyon analizinden elde edilen sonuçlar ise STEM disiplin kimliklerindeki varyansın bağımsız değişkenler (cinsiyet, sınıf düzeyi, cinsiyet ve sosyoekonomik statü ile ilgili stereotipik inanışar ve STEM disiplinlerine yönelik tanınma, performans-yeterlilik ve ilgi) tarafından farklı düzeylerde açıklandığını ve bu kimliklerin dört STEM disiplini genelinde bu değişkenler tarafından istatistiksel olarak anlamlı ölçüde yordandığını ortaya koymuştur. Bu çalışma, ileriye dönük araştırmalar için Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılarak değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesi, kültürler arası karşılaştırmalı çalışmaların yapılması ve sosyal çevreden etkilenen kimlik ve stereotipik inanışlarla ilgili konuların araştırılması gibi çeşitli öneriler (doğurgular) sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the status of middle school students in four dimensions of identity framework-overall identity, recognition, performance-competence, and interest- and also in three dimensions of stereotypical beliefs framework-feminine, masculine, and socioeconomic status- across four STEM disciplines. Additionally, it aimed to explore how recognition, performance-competence, and interest and stereotypical beliefs -related dimensions predicted the students' overall identity for each STEM disciplines. The study involved 604 students from three schools. Two main data sources were utilized: the STEM Disciplinary Identities scale (STEMDIds) with 68 items and the STEM Disciplinary Stereotypical Beliefs Scale (STEMDSBs) containing 48 items. Descriptive statistics results indicated that the students' status concerning identity and stereotypical beliefs dimensions exhibit different patterns across the four STEM disciplines, with differences observed based on gender and grade level. Results from three-step hierarchical multiple regression analysis further revealed that the variance in STEM disciplinary identities was accounted for by independent variables (gender, grade level, gender and socioeconomic status related stereotypical beliefs, and recognition, performance-competence and interest in the disciplines of STEM) at different levels, and these identities were statistically significantly predicted by these variables to varying extents across four STEM disciplines. This research provides implications for further studies, including investigating relationships between variables using Structural Equation Modeling, conducting cross-cultural comparative studies, and exploring issues pertaining to identity and stereotypical beliefs influenced by the social environment.