Pozantı-Karsantı (Aladağ) yöresi düşük tenörlü kromitlerinin zenginleştirilme problemleri
The Concentration problems of low grades chromites in Pozantı-Karsantı (Aladağ) area
  1. Tez No: 88105
  2. Yazar: NACİ SERTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
öz YÜKSEK LİSANS POZANTI-KARSANTI (ALADAĞ) YÖRESİ DÜŞÜK TENÖRLÜ KROMİTLERİNİN ZENGİNLEŞTİRİLME PROBLEMLERİ NACİ SERTER ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MADEN MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. Mesut ANIL Yılı: 1998, Sayfa: 80 Jüri : Doç. Dr Mehmet YILDIRIM Yrd.Doç. Dr. A. Mahmut KILIÇ Pozantı-Karsantı ofiyolitleri içinde yer alan düşük tenörlü kromitlerin zenginleştirilmesi ve bu zenginleştirme uygulamaları esnasındaki karşılaşılan zorluklar, bunların ekonomik olarak değerlendirilmesi için yapılan çalışmaları kapsar. Her iki çalışma sahasında kurulu bulunan zenginleştirme tesislerinde çalışmalara esas olarak; cevherin serbestleşme tane boyutuna kadar kırma - eleme - öğütme ve sonuç olarak da gravite ile konsantrasyonu yapılmaktadır. Aladağ'daki zenginleştirme çalışmalarından farklı olarak Pozantı'daki tesisde, stripa aygıtı ile düşük tenörlü zenginleştirilme yapılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Kromit Konsantrasyonu, Sallantılı Masa
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THE CONCENTRATION PROBLEMS OF LOW GRADE CHROMITES IN POZANTI-KARSANTI (ALADA?) AREA NACİ SERTER DEPARTMENT OF MINING ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Mesut ANIL Year : 1998, Pages: 80 Jury : Doc. Dr. Mehmet YILDIRIM Yrd.Doc. A.Mahmut KILIÇ The purpose of this study, is to consantrate the low grade of chromite in Karsantı- Pozantı ofiolites. And mineral processing technology with shaker tables is applied to low grade of chromites in these plants.İn both plants (Aladağ and Pozantı), the main stages are; chrushing, screeninig, grinding and at the end, consantrating with gravity method( shaker table ). In Pozantı plant, different from Aladağ plant stripa equipment is used for low grade mineral processing. Key Words : Chromite ore concentration, Shaker Table II