Hindutva ideology and its implications for India-Türkiye relations: A critical examination
Hindutva ideolojisinin Hindistan-Türkiye ilişkileri için anlamı: Eleştirel bir değerlendirme
  1. Tez No: 881111
  2. Yazar: ÖMER FARUK İSKENDERLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP TUBA SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Bölge Çalışmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tezde, küresel düzeyde yükselen iki güç olan Hindistan ve Türkiye arasında gelişen ikili ilişkiler eleştirel bir bakış açısıyla incelenmektedir. Bu iki devletin stratejik çıkarları, hem ortak hedefler doğrultusunda bir araya gelmelerine (yakınsama) hem de rekabetçi bir ortamda karşı karşıya gelmelerine (ıraksama) neden olmaktadır. Bu yakınsama-ıraksama çerçevesinden hareketle, bir etnik-dini milliyetçi ideoloji olan Hindutva'nın, Başbakan Narendra Modi'nin 2014 yılında iktidara gelmesinden bu yana Hindistan'ın Türkiye politikası üzerindeki 'ıraksatıcı' etkisi bu çalışmanın odağında yer almaktadır. Bu bağlamda, Hindistan'daki temel tarihi ve politik gelişmelerin kapsamlı bir analizinin yapılarak Hindutva ideolojisinin yükselişinin ve iktidara taşınmasının; bunun yanı sıra bağımsızlık sonrası dönemdeki tarihi ve siyasi gelişimlerin Hindistan dış politikasını nasıl şekillendirdiğinin ortaya konulması iki ülke arasındaki ilişkilerin dinamiklerini anlamanın anahtarını sunmaktadır. Hindistan-Türkiye ilişkilerinin jeopolitik ve ekonomik boyutlarının da incelendiği bu çalışmada, hem işbirliği fırsatları (yakınsama) hem de ideolojik engeller (ıraksama) tarafından oluşturulan zorluklar vurgulanarak, gerek Hindistan gerekse Türkiye için önemli ekonomik çıkarların ve etkileşimin söz konusu olduğu üç jeostratejik bölge ele alınmaktadır: (1) Hint Okyanusu Bölgesi, (2) Doğu Akdeniz ve (3) İç Avrasya. Bu analiz, Hindistan'ın Türkiye'yi önemli ticaret yollarında saf dışı ederek Türkiye ile tartışmalı ilişkileri olan diğer ülkelerle ittifak kurma konusundaki stratejik adımlarını ortaya koymaktadır. Hindutva ideolojisinin BJP liderliğindeki Hindistan'ın attığı bu adımlar üzerindeki olası etkileri sorgulandığı bu tezde özellikle Türkiye'nin stratejik marjinalleştirilmesine yönelik yaklaşımın önemli ölçüde Hindutva ideolojisinden beslendiği sonucuna varılmaktadır. Buna rağmen, bu ideolojinin Hindistan'ın dış politikasını yönlendiren yegâne unsur olmadığına dikkat çeken bu çalışma, ekonomik çıkarlar, realpolitik ve küresel güçleri dengeleme arzusunun hâlâ önemli roller oynadığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis offers a critical analysis of the evolving bilateral relations between India and Türkiye, two rising global powers. The strategic interests of these nations often converge, leading to cooperation, but they also diverge due to competitive dynamics. Within this framework of convergence and divergence, this study focuses on the 'divergent' impact of Hindutva ideology, a form of ethno-religious nationalist ideology, on India's foreign policy towards Türkiye since Narendra Modi assumed power in 2014. Through a comprehensive analysis of key historical and political developments in India, this study examines how the rise and dominance of Hindutva ideology, coupled with post-independence historical and political developments, have shaped India's foreign policy. This provides a key to understanding the dynamics of India-Turkey relations. The study further explores the geopolitical and economic dimensions of India-Türkiye relations, emphasising both the opportunities for cooperation, i.e. convergence, and the challenges posed by ideological barriers, i.e. divergence. In particular, the thesis examines three geostrategic regions where both India and Türkiye have crucial economic interests and encountering each other: (1) Indian Ocean Region, (2) Eastern Mediterranean, and (3) Landlocked Eurasia. This analysis reveals India's strategic steps in sidestepping Türkiye in major trade routes and forge alliances with other countries that have contentious relations with Türkiye. The thesis questions the potential influences of the Hindutva ideology on such steps taken by BJP-led Indian government and concludes that the approach, particularly towards the strategic marginalisation of Türkiye, is significantly influenced by Hindutva ideology. However, while acknowledging the significance of Hindutva, the study also points out that economic interests, realpolitik, and the desire to balance global powers continue to play crucial roles in shaping India's foreign policy.