Serbest çalışan eczacılarda iş stresi ve iş doyumu arasındaki ilişkinin belirlenmesi: Ankara ili örneği
Determining the relationship between job stress and job satisfaction in self-employed pharmacists: Ankara province example
- Tez No: 881129
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, İşletme, Pharmacy and Pharmacology, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Değişen Dünya'da stres faktörleri hayatımızın her alanında giderek artmaktadır. İş hayatında stres faktörleri işe olan doyumumuzu olumsuz etkileyebilmektedir. İş hayatında en çok insanlarla yakın temas halinde oldukları ve insan ilişkilerinin en yoğun yaşandığı sektörün başında sağlık sektörü gelmektedir. Sağlık sektörünün önemli bileşenlerinden birisi de eczacılık hizmetleridir. Eczacılık hizmetleri kamu eczacıları ve serbest eczacılar tarafından yürütülmektedir. Her meslekte olduğu gibi eczacılarında iş yaşamlarında stres bulunmaktadır. Çünkü muhatap olduğu kişiler hasta ve hasta yakınlarıdır. Çoğu zaman bu müşteri kitlesi diğer müşteri kitlesi gibi rasyonel davranış göstermemektedir. Ayrıca gece nöbetlerinde çalışma ortamında strese neden olan faktörler arasında yer almaktadır. Bu çalışmada Ankara'da faaliyet gösteren eczacıların yaşadıkları iş stres düzeylerinin belirlenmesi ve stres ile iş doyumları arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 361 serbest eczacıya anket tekniği kullanılarak verilen hesaplanmaya çalışılmıştır. Sonucunda, serbest eczacıların stres faktörlerinden en çok yaşanan sorunun başında %99,4 ile ilaç sıkıntısı olduğu görülmüştür. İş stres düzeylerinin cinsiyete göre farklılık gösterdiği erkeklerin %59 ile kadınlardan daha yüksek düzeyde stres yaşadığı ve iş doyum düzeylerinin ise yaşa göre en yoğun
Özet (Çeviri)
In a changing world, stress factors are increasing in every aspect of our lives. Stress factors in business life can negatively affect our job satisfaction. In business life, the health sector is one of the sectors where people are in close contact with people and where human relations are most intense. One of the important components of the health sector is pharmacy services. Pharmacy services are carried out by public pharmacists and community pharmacists. As in every profession, pharmacists experience stress in their work lives. Because the people it deals with are patients and their relatives. Most of the time, this customer group does not show rational behavior like other customer groups. Additionally, night shifts are among the factors that cause stress in the work environment. In this study, we tried to determine the job stress levels experienced by pharmacists operating in Ankara and to determine the relationship between stress and job satisfaction. For this purpose, the data given to 361 community pharmacists selected by convenience sampling method was tried to be calculated using the survey technique. As a result, it was seen that the most common stress factor experienced by community pharmacists was medication shortage, with a rate of 99.4%. It was determined that job stress levels differ according to gender, men experience higher levels of stress than women with 59% , and job satisfaction levels are most intense according to age