Örgütsel adalet ve bilgi paylaşımı arasındaki ilişkide örgütsel güven ve öz yeterliğin rolü: Durumsal aracılık modeli
The role of organizational trust and self-efficacy in the relationship between organizational justice and knowledge sharing: Moderated mediation model
- Tez No: 881131
- Danışmanlar: PROF. DR. GAYE ATİLLA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu araştırma, örgütsel adalet ve bilgi paylaşımı arasındaki ilişkide örgütsel güven ve öz yeterliğin rolünün ortaya koyulması amacıyla yürütülmüştür. Araştırma kapsamında örgütsel adaletin, bilgi paylaşımı üzerindeki doğrudan etkisi yanında örgütsel güven aracılığıyla oluşturduğu dolaylı etki irdelenmiş, bu dolaylı ilişkide öz yeterliğin düzenleyici rolünün durumsal aracılık modeliyle ortaya koyulması hedeflenmiştir. Araştırmada örgütsel adalet alt boyutları olan dağıtım adaleti, prosedür adaleti ve etkileşim adaleti; örgütsel güven, alt boyutları olan yöneticiye güven ve örgüte güven ile birlikte ele alınmıştır. Araştırma verileri Türkiye'de kalkınma ajanslarında görev yapmakta olan personel ile yapılan anketler aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma hipotezleri, oluşturulan modeller üzerinde test edilmiştir. Araştırma bulguları; örgütsel adalet, prosedür adaleti ve etkileşim adaletinin bilgi paylaşımını pozitif yönde etkilediğini ancak dağıtım adaletinin bilgi paylaşımı üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığını göstermiştir. Örgütsel güvenin örgütsel adalet ve bilgi paylaşımı ilişkisine aracılık ettiği ortaya koyulmuştur. Bununla birlikte yalnızca dağıtım adaleti boyutu ve bilgi paylaşımı ilişkisinde örgütsel güven, yöneticiye güven ve örgüte güven boyutlarının tamamının aracı rol oynadığı saptanmıştır. Öz yeterliğin, örgütsel güven ve yöneticiye güven ile bilgi paylaşımı ilişkisinde düzenleyicilik etkisinin bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, örgütsel adalet, dağıtım adaleti ve etkileşim adaletinin yöneticiye güven aracılığıyla bilgi paylaşımı üzerindeki etkisinde ve dağıtım adaletinin örgütsel güven aracılığıyla bilgi paylaşımı üzerindeki etkisinde öz yeterliğin düzenleyici etkisi bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to reveal the role of organizational trust and self-efficacy in the relationship between organizational justice and knowledge sharing. Within the scope of the research, both the direct effect of organizational justice on knowledge sharing and its indirect effect through organizational trust were examined. Additionally, the moderating role of self-efficacy in this indirect relationship was aimed to be demonstrated. In the research, organizational justice was discussed with the sub-dimensions of distributive, procedural and interactional justice and organizational trust is discussed with the sub-dimensions of trust in supervisor and trust in organization. The research data were collected through surveys conducted with employees working in development agencies in Turkiye. The findings of the study indicated that organizational justice, procedural justice, and interactional justice positively affect knowledge sharing, while distributive justice does not have a significant effect on knowledge sharing. It was revealed that organizational trust mediates the relationship between organizational justice and knowledge sharing. Furthermore, it was found that in the relationship between distributive justice and knowledge sharing, all dimensions of organizational trust, play a mediating role. Self-efficacy was found to have a moderating effect in the relationship between organizational trust and knowledge sharing, as well as between trust in supervisor and knowledge sharing. Moreover, it was determined that self-efficacy has a moderating effect on the impact of organizational justice, distributive justice, and interactional justice on knowledge sharing through trust in supervisor, and on the impact of distributive justice on knowledge sharing through organizational trust.