Mümtaz Turhan ve Amiran Kurtkan Bilgiseven' nin eğitim olgusuna yaklaşımı
The Aproaches of Mümtaz Turhan and Amiran Kurtkan Bilgiseven to the concept of education
- Tez No: 143848
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVİN GÜNGÖR ERGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
11 ÖZET Bu çalışmanın amacı M. Turhan ve A. K. Bilgiseven'in eğitim olgusuna yaklaşımlarını inceleyip karşılaştırarak eğitimin ekonomik ve kültürel kalkınmada ne kadar önemli olduğunu göstermektir. Mümtaz Turhan, Cumhuriyetin ilk yıllarında yapısal reformların yerleştirilmeye çalışıldığı bir dönemde ülkenin geleceği için önemli gördüğü birçok konuda yazılar yazmıştır. Türk Sosyolojisinde“bütüncü metodu”ilk kullanan sosyologlardandır. Türkiye'nin kalkınmasında eğitimin büyük bir öneme haiz olacağını düşünerek, yazılarında eğitimin bir ülke için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmeye çalışmıştır. Onun için kalkınma bir maarif meselesidir. Amiran kurtkan Bilgiseven sosyolojide bütüncü metodu kullanan Z. F. Fındıkoğlu'nun öğrencisi olarak çalışmalarında bütüncü yaklaşımı kullanan ve Cumhuriyet Türkiye'sinin geçirdiği birçok değişim ve gelişim aşamalarına tanıklık eden bir sosyologtur. Bu süreçte eğitimin kalkınmadaki önemini yakından görmüştür. M. Turhan ve A. K. Bilgiseven eğitimi sanayileşmenin ve kalkınmanın anahtarı olarak görmektedirler. Genç nesillere kültürel değerleri aktarmak, birlik bilincini oluşturmak ve Türkiye'yi muasır medeniyet seviyesine taşıyabilmek için gerektiğinde fedakarlık yapma hissini aşılayabilmenin eğitim sistemini amaca yönelik olarak yeniden yapılandırarak mümkün olacağını belirtirler. Yine Turhan ve Bilgiseven Türk eğitim sistemini ihtiyaca cevap verecek bir düzeyde olmadığını, kalkınmayı hızlandıracak beyin gücünü yetiştiremediğini ve eğitim sisteminin içinden çıkılmaz bir hal aldığını düşünmektedirler. Turhan, Türkiye'nin içinde bulunduğu azgelişmişlik durumundan çıkmanın her yönüyle iyi yetişmiş, birinci sınıf bilim adamlarından oluşan aydın kadroların oluşturulmasıyla mümkün olacağını belirtir. Bu nedenle bu aydınları yetiştirecek yüksek öğretim kurumlarına büyük önem verir. Türkiye'deki yüksek öğretim kurumları bu tarz aydınları yetiştirecek yapıya sahip olmadığından, ilk zamanlar bilim ve teknolojide ileri gitmiş ülkelere yetiştirilmek üzere öğrenci gönderilerek bu açığın giderilmesini önerir. Fakat bu işlemin başarıya ulaşması için planlı ve programlı yürütülmesi gerektiğini, eğitimlerini tamamlayıp yurda dönen bilimIll adamlarının çalışmalarını yürütecekleri araştırma enstitülerinin kurulmasını şart koşar. Bilgiseven, Turhan'ın kalkınma çabalarının başarıya ulaşabilmesi ve uzman kadroların (elitlerin) oluşturulması fikrinin gerekliliğine inanmakla birlikte kalkınmanın belli plan ve programlar doğrultusunda orta tabakalaşma sağlanarak yapılabileceğini düşünür. İlköğretimi çağ nüfusunun tamamına yaymanın elit olarak seçilerek ülkenin kaderini tayin edecek bireylerin bulunması açısından hayati öneme sahip olduğunu belirtir. Hem Turhan hem de Bilgiseven eğitim sisteminin yapılandırılmasında öğretmene büyük iş düşeceğini bu nedenle öğretmenlerin yetiştirilmesine önem verilmesi ve ilköğretim süresinin beş yıldan daha uzun olması gerektiği konusunda bugün de geçerliliğini koruyan fikirler öne sürmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The aim of this study, by examining and comparing the approaches of Mümtaz Turhan and Amirkan Kurtkan Bilgiseven, is to show the importance of the education in economical and cultural development. Mümtaz Turhan, in the first years of the establishment of republic, in which the structural reforms were tried to be injected, has written many articles about the topics that he considers as important. He is one of the sociologists in using the“whole method”in Turkish Sociology. In his articles he tried to give the idea of how important the education is, considering the contribution of the education to the development of a country. According to him, development is a matter of education. Amiran Kurtkan Bilgiseven is a sociologist, student of Z. F. Fındıkoğlu who uses the whole method, and uses the whole approach in his studies; and at the same time who is a witness of the modification and development stages of Republic of Turkey. In this period he had the opportunity to observe the importance of the education in development. M.Turhan and A. K. Bilgiseven consider education as the key of industrialization and development. With the scope of forwarding the cultural values to the young generation, of establishing the conscious of association and of bringing Turkey to the level of high civilization, and in case necessary injecting the sense of sacrifice; is only possible by reconstructing the education system revolted to the scope. Besides, Turhan and Bilgiseven think that the education system is insufficient in satisfying the needs, and is incapable of growing the brain power and the education system is in a big chaos. Turhan, states that it is possible for Turkey to leave this undeveloped period behind by forming the qualified intellectual staff, comprising scientists fully grown in every sense. For this reason, gives the major importance to the institutes of higher education, in which these intellectuals are educated. Since the higher education institutes in Turkey does not have the structural capacity to educate such intellectuals, brings the suggestion of sending the students to the countries which are very developed at the first times in science and technology. However, he also unites the realization of this process by mentioning the condition of providing the research institutes to work in for these students who have completed their education and returned to their country. Bilgiseven, besides sharing the opinion of Turhan in believing the necessity of establishing the expert personnel (elite) with the scope of having success in development studies; also considers the development as formed through certain plans and programs by providing the middle class. He states the importance of distributing the elementary educationto the whole of the age population and providing the individuals who will determine the destiny of the country. Both Turhan and Bilgiseven have underlined ideas that are still valid for the construction of the education system like, the teachers will be playing a very important role; and for this reason it is necessary to give the extreme importance to training teachers and the necessity of the elementary education period to be extended formore than five years.