Bina enerji analizi ile mevcut bir binanın enerji verimliliği seviyesinin arttırılmasına yönelik çözümlerin belirlenmesi
Determining solutions to increase the energy efficiency level of an existing building through building energy analysis
- Tez No: 881215
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KAŞKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Mühendislik Fakültesi binası için enerji perfomansı analizi ve güneş panelleri ile binanın enerji giderlerinin iyileşmesine yönelik çalışma. Bu çalışmada Fakülte binası DesignBuilder yazılımı aracılığı ile 3 boyutlu modellenmiş ve bu model üzerinden enerji performansı incelenmiştir. Enerji performans değerlerine göre ve binanın koşullarına uygun güneş panelleri eklenmiş ve bu panellerin enerji üretimi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy performance analysis for the Osmaniye Korkut Ata University Faculty of Engineering building and a study on improving the energy costs of the building with solar panels. In this study, the Faculty building was modeled in 3D using DesignBuilder software and its energy performance was examined through this model. Solar panels were added according to their energy performance values and suitable for the conditions of the building, and the energy production of these panels was calculated.