Ortaokul öğrencilerinin tarım okuryazarlığı ve tarıma yönelik tutumları: Kars örneği
Agricultural literacy and attitudes of secondery school students' towards agriculture: A case of Kars
  1. Tez No: 881221
  2. Yazar: YASİN ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BERNA GÜCÜM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın birincil amacı ortaokul öğrencilerine yönelik tarım okuryazarlığı ölçeği geliştirmek ve bağlantılı olarak belirlenen bazı demografik özelliklere göre öğrencilerin tarım okuryazarlık düzeyleri ile ve tarıma yönelik tutumlarını karşılaştırmaktır. Araştırmada betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada ölçme aracı olarak Gücüm ve Çalışır tarafından çalışmanın kapsamında geliştirilen tarıma yönelik tutum ölçeği ve tarım okuryazarlığı ölçeği kullanılmıştır. Tarıma yönelik tutum ölçeği ve tarım okuryazarlığı ölçeğinin geçerlilik ve güvenirlik çalışmalarına yönelik pilot ve nihai uygulama 3808 ortaokul öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan geçerlilik ve güvenirlik çalışmasında sonucu tarıma yönelik tutum ölçeğinin KR-20 güvenirlik katsayısı .895, tarım okuryazarlığı ölçeğinin KR-20 güvenirlik katsayısı ise .854 olarak hesaplanmıştır. Ortaokul öğrencilerinden toplanan verilerin analizi sonucunda öğrencilerin tarıma yönelik tutumlarının olumlu, tarım okuryazarlığına yönelik genel bilgi kültür düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada, tarım okuryazarlık düzeyleri ve tarıma yönelik tutumları bakımından 8. sınıf öğrencileri ile aile içerinde tarım ve hayvancılık hakkında bir ve daha fazla konuda sohbet eden, baba eğitimin düzeyi ilkokul ve ortaokul olan, baba meslek grubunda göre mesleği çiftçi ve esnaf olan, bilgi kaynağında interneti kullanan, yerleşim yerinde ise köyde ve ilçe merkezinde ikamet eden öğrencilerin lehine anlamlı fark gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to develop an agricultural literacy scale for secondary school students and to compare students' agricultural literacy levels and attitudes towards agriculture according to some demographic characteristics determined in connection. Descriptive research method was used in the research. In the research, the attitude towards agriculture scale the agricultural literacy scale developed by Güçlim and Çalışlar within the scope of the study were used as measurement tools.The pilot and final implementation of the validity and reliability studies of the attitude towards agriculture scale and the agricultural literacy scale were carried out with 3808 secondary school students. The result of the validity and reliability study was the KR-20 reliability coefficient of the attitude towards agriculture scale.895 is the KR-20 reliability coefficient of the agricultural literacy scale. it is calculated as 854. As a result of the analysis of the data collected from secondary school students, it was determined that the students' attitudes towards agriculture are positive and the general knowledge culture levels towards agricultural literacy are high. In the study, 8 in terms of agricultural literacy levels attitudes towards agriculture. a significant difference was observed in favor of students who chat with class students about agriculture and livestock in the family on one or more issues, whose father's education level is elementary and secondary school, whose profession is farmer and artisan according to the father's professional group, use the Internet as an information source, and reside in the village and district center in a residential area.