Antalya, İzmir ve İzmit Körfezi'ndeki bazı sucul organizmalar ve sedimentte mevsimsel ağır metal birikimi
Seasonal heavy metal accumulation in sediment and some aquatic organisms in Antalya, İzmir and İzmit Bays
  1. Tez No: 881222
  2. Yazar: ERSAN OĞUZHAN PINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Daha sonra dolAntalya, İzmir ve İzmit körfezlerinde seçilen üç örnekleme noktasında çevresel kirlilik seviyelerinin ölçülmesi amacıyla dört mevsim boyunca sucul organizmalar ve sediment örnekleri incelenmiştir. Bu çalışma Ocak 2021 ile Aralık 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Analizler, örneklerde mevsimlere göre belirlenen metal düzeylerini değerlendirmiştir. Mugil cepalus ve Dicentrarchus labrax balıklarında dört mevsim boyunca en yüksek ağır metal konsantrasyonları şu şekildedir: Cd: 0,02-0,04 ppm, Fe: 7,15-7,13 ppm, Cu: 1,02-0,64 ppm, Pb: 0,06-0,04 ppm, Zn: 8,65-15,67 ppm, As: 3,77-1,66 ppm, Cr: 0,19-0,13 ppm, Al: 3,33-7,23 ppm, Mn: 0,47-0,35 ppm ve Ni: 0,17-0,05 ppm şeklindedir. Midye örneklerinde ise dört mevsim boyunca en yüksek ağır metal konsantrasyonları şu sırayla belirlenmiştir: Fe 405,04 ppm > Al 218,47 ppm > Zn 128,33 ppm > Mn 50,57 ppm > Cu 12,75 ppm > As 6,81 ppm > Ni 1,38 ppm > Cr 0,88 ppm > Cd 0,76 ppm > Pb 0,30 ppm > Hg 0,05 ppm. Ulva sp. ise dört mevsim boyunca en yüksek ağır metal konsantrasyonları şu sırayla belirlenmiştir: Fe > Al > Mn > Zn > Cu > Pb > Ni > Cr > As > Cd > Hg. Sediment örneklerinde ise Cu, Cd, Zn, Cr, Ni ve Pb ağır metal konsantrasyonları sediment kalite kılavuzu (SQG) değerleri ile karşılaştırılmıştır. Değerlendirme sonuçlarına göre, kurşun (Pb), çinko (Zn) ve kadmiyum (Cd) konsantrasyonlarının tüm körfezlerde ve tüm mevsimlerde sınır değerlerin altında olduğu tespit edilmiştir. durulacaktır
Özet (Çeviri)
Daha sonra dolAquatic organisms and sediment samples were examined during four seasons to measure environmental pollution levels at three sampling points selected in Antalya, Izmir and Izmit bays. This study was conducted between January 2021 and December 2021. Analyzes evaluated metal levels determined according to seasons in the samples. The highest heavy metal concentrations in Mugil cepalus and Dicentrarchus labrax fish throughout the four seasons are as follows: Cd: 0.02-0.04 ppm, Fe: 7.15-7.13 ppm, Cu: 1.02-0.64 ppm, Pb: 0.06-0.04 ppm, Zn: 8.65-15.67 ppm, As: 3.77-1.66 ppm, Cr: 0.19-0.13 ppm, Al: 3.33- 7.23 ppm, Mn: 0.47-0.35 ppm and Ni: 0.17-0.05 ppm. In mussel samples, the highest heavy metal concentrations throughout the four seasons were determined in the following order: Fe 405.04 ppm > Al 218.47 ppm > Zn 128.33 ppm > Mn 50.57 ppm > Cu 12.75 ppm > As 6.81 ppm > Ni 1.38 ppm > Cr 0.88 ppm > Cd 0.76 ppm > Pb 0.30 ppm > Hg 0.05 ppm. Ulva sp. The highest heavy metal concentrations during the four seasons were determined in the following order: Fe > Al > Mn > Zn > Cu > Pb > Ni > Cr > As > Cd > Hg. Cu, Cd, Zn, Cr, Ni and Pb heavy metal concentrations in sediment samples were compared with sediment quality guide (SQG) values. According to the evaluation results, it was determined that lead (Pb), zinc (Zn) and cadmium (Cd) concentrations were below the limit values in all gulfs and in all seasons. durulacaktır