Danimarka'daki Türkiyeli insan varlığının müzik birikimi ve bunun kuşaklararası etkileşim boyutu
Musical accumulation of Turkish people in Denmark and its intergenerational dimension
- Tez No: 881226
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Göç ve dini musikinin etkileşim boyutu, ortaya çıkan yeni eserler ve nesillere aktarımı açısından araştırılması gereken önemli bir konudur. Çalışmamızda bu önemli konuyu bir İskandinavya ülkesi olan Danimarka özelinde inceledik. Genelden özele bir araştırma metodu tercih ederek giriş bölümünde göç ve müzik konusunu daha sonra ise göç ve dini müzik arasındaki ilişkiyi farklı dinler bağlamında inceledik. Çalışmamızın ana merkezinde ise 1960'lı yılların sonlarından itibaren Türkiye'den Danimarka'ya çeşitli nedenlerle başlayan göçün, dini musiki geleneğimize olan etkilerini araştırdık. Dini musiki repertuvarımıza yeni eserler kazandırmak için çeşitli mekânlarda okunan özgün ilahileri notaya aldık. Göçün müziğe, özellikle dini musikimize olan etkilerini grafiklerle belgeledik. Araştırmamız neticesinde Danimarka'daki dini musiki geleneğimizin bugünü ve geleceği adına genel olarak şu sonuca vardık: Kadiri ve Menzil cemaatine ait dergâhların dini musiki geleneğimizin devamı ve nesillere aktarımı açısından önemi büyüktür. Cemaatin temel dinamiklerine olan muhabbetle yazılmış veya bestelenmiş ilahiler dergâhlarda bendir eşliğinde okunmakta ve yeni nesle usta-çırak ilişkisi ile aktarılmaktadır. Danimarka Türk Diyanet Vakfı'nın ise son yıllarda İslam Sanatları kurslarını ve çeşitli dini musiki etkinliklerini artırdığı gözlenmektedir. Dini musiki mirasımızın Türkiye eliyle korunması ve gelecek nesillere aktarılması açısından Danimarka Türk Diyanet Vakfı'na gün geçtikçe artan bir sorumluluk düşmektedir.
Özet (Çeviri)
He interaction dimension of migration and religious music is an important issue that needs to be researched in terms of new works and their transmission to generations. In our study, we examined this important issue specifically in Denmark, a Scandinavian country. By choosing a research method from general to specific, we examined the subject of migration and music in the introduction, and then the relationship between migration and religious music in the context of different religions. At the main center of our study, we investigated the effects of the migration from Turkey to Denmark, which started for various reasons since the late 1960s, on our religious music tradition. In order to add new works to our religious music repertoire, we notated original hymns sung in various venues. We documented the effects of migration on music, especially religious music, with graphics. As a result of our research, we have come to the following general conclusion for the present and future of our religious music tradition in Denmark: The lodges belonging to the Kadiri and Menzil communities are of great importance in terms of the continuation of our religious music tradition and its transmission to generations. Hymns written or composed with a love for the basic dynamics of the community are sung to the accompaniment of bendir in dervish lodges and are passed on to the new generation through the master-apprentice relationship. It is observed that the Danish Turkish Religious Foundation has increased its Islamic Arts courses and various religious music events in recent years. The Danish Turkish Religious Foundation has an increasing responsibility in terms of preserving our religious musical heritage by Turkey and passing it on to future generations.