Mehmet Rauf'un kadın dergileri: Mehasin ve süs (inceleme ve metinler)
Mehmet Rauf's voman magazines: Mehasin and süs (research and texts)
  1. Tez No: 211948
  2. Yazar: YASEMİN ÜNALAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA ARGUNŞAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 408
Özet
Servet-i Fünun yazarlarından Mehmet Rauf, Mehasin ve Süs olmak üzere iki kadın dergisi çıkarmıstır. Bu çalısmada, Mehasin ve Süs degerlendirildi. Dergiler, kimlik bilgileri, sekil, muhteva, yazar kadrosu bakımından degerlendirildikten sonra yazıların, yazar adına, sayısına ve konusuna göre tahlil-î fihristi hazırlandı. Mehasin ve Süs birbiriyle karsılastırıldıktan sonra dergilerden seçilmis metinler tezin sonuna eklendi. Eylül 1324 (1908) - Tesrinievvel 1325 (1909) tarihleri arasında 12 sayı, aylık olarak çıkarılan Mehasin, II. Mesrutiyet'in ilanından sonra çıkan Demet, Kadın gibi kadın dergileri arasında en uzun ömürlü olanıdır. Dergiyi Asaf Muammer, Mehmet Rauf çıkarmıstır. Mehasin, Türk basın tarihinde renkli olarak basılan, renkli fotograflara ve promosyona yer veren ilk kadın dergisidir. Mehasin'de edebî yazıların agırlıkta oldugu görülür. Bunun temel sebebi Mehmet Rauf'un edebî kimligi olmalıdır. Dönemin sair ve yazarlarının (Servet-i Fünun Toplulugu) yazılarına dergi sayfalarında sıkça rastlanmaktadır: Mehmet Rauf, Halit Ziya, Faik Ali, Cenap Sahabettin, Celal Sahir, Köprülüzade Mehmet Fuat, Süleyman Nazif? Dergide yazan kadın imzalarından bazıları sunlardır: Halide Edip, Emine Semiye, Zühre? Mehasin'de edebî yazılardan baska kadın, moda, güzellik, devir, musiki, tiyatro vb. konular da yer almıstır. 16 Haziran 1339 (1923) - 26 Temmuz 1340 (1924) tarihleri arasında 55 sayı, haftalık olarak çıkarılan Süs'ün basmuharriri Mehmet Rauf, müdürü Hüseyin Remzi'dir. Süs'te yazıların çogu imzasızdır. Yazarların bir kısmı Mehasin'de de yazan yazarlardır. Dergide yazan yazarlardan bazıları sunlardır: Mehmet Rauf, Köprülüzade Mehmet Fuat, Celal Sahir, Faik Ali, Cenap Sahabettin, Florinalı Nazım? Dergide birçok kadın imzası bulunmaktadır: Halide Nusret, Sükûfe Nihâl, Güzide Sabri, Muazzez Yusuf, Süheyla Muhterem? Süs'te moda, güzellik konuları basta olmak üzere kadın, ev idaresi, evlilik, aile hayatı, yemek tarifleri, tiyatro, sinema, spor vb. konular yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Mehmet Rauf, who is one of authors of Servet-i Fünun published two voman magazines which are called Mehasin and Süs. n this Works, The women magazine Mehasin and Süs was utilized. The magazines was utilized about idendity, knowledge, shape, contents. Between September 1324 and Tesrinievvel 1325 Mehasin, which was published for 12 ıssues monthly, among woman magazines like Demet, Kadın, which published after the second monarchy, has the longest life. The magazine wasn?t published for three months for some reasons. The magazine was published by Asaf Muammer and Mehmet Rauf. Mehasin, which published colored and including promotion is the first woman magazine. Some presents had been given by coupen or drawing in a lottery. Although Mehasin is a woman magaine, it has mostly literary writings. Poets and authers writings of the term (Servet-i Fünun Community) are often come across in the paper of the magazine: Mehmet Rauf, Halit Ziya, Faik Ali, Cenap Sahabettin, Celal sahir, Köprülüzade Mehmet Fuat?Woman in the magazines: Halide Edip, Emine Semiye, Zühre?Except literary writings, there are woman fashion, beauty, revolution, traditional Turkish Music, theatre in Mehasin. Between 16 June1339 and 26 July 1340, Süs which published for 55 issues weekly. Mehmet Rauf was head author, Hüseyin Remzi was the manager of Süs. Most writings in Süs are without sign. Some parts of the authors who wrote in Mehasin too. Some authors in Süs are Mehmet rauf, Köprülüzade Mehmet Fuat, Celal Sahir, Faik Ali, Florinalı Nazuım, Cenap Sahabettin? There area Lot of women?s signs in the magazine: Halide Nusret, Sükûfe Nihal, Muazzez Yusuf, Süheyla Muhterem? There are mainly fashion, beauty and voman the management of a household, marriage, family life, recipe theatre, cinema, sport etc. in Süs.