Florina kazası (1544-1613)
Florina adjudication (1544-1613)
  1. Tez No: 94069
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İNBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Fiorina şehri Manastırın 30 km. güneyinde, Vardar nehrine kavuşan Karasu çayının Nerçoka dağlarından geçtiği yerlerdeki dar geçide yakın bir alanda kurulmuştur. Bizans döneminde burası müstahkem küçük bir kasaba durumundaydı. I. Murad zamanında fethedilen şehir Osmanlı iskan politikası sonucunda oldukça gelişmiştir. Engebeli ve verimli bir araziye sahip olan Kazada, Müslim ve Gayr - i Müslim nüfus birlikte yaşadığı şehir Arnavutluk'a giden yolu kontrol etmek içinde önemli bir stratejik konuma sahiptir. Florina'ya bağlı köylerde ise halkın büyük bir kısmı zirai üretim ile uğraşmaktaydı. Yetiştirilen mahsuller içinde en önemlileri buğday, arpa, mısır, sebze ve meyve idi. Kovanları ile meşhur olan Kazada şire üretimi oldukça fazlaydı. Fiorina kazasında bulunan toprakların tamamı miri arazi bünyesinde tımar gelirlerine ayrılmıştı.
Özet (Çeviri)
Fiorina city is located 30 km in the south of Manastery at a place» that is near to narrow passage way where passes from Nerçoka mountains of Karasu creek to flow. It was a small and strong town during the Byzatine. The city conguered during the Murt Fist, was developed as a result of housing policy of Ottoman. The townm which has rich and hilly land had a strategical importance on the city, Muslims and Non - Muslims lived together to control the road gues to Albena. Most of the people lived in the villages related to the Fiorina was busy with agriculture. The main growth products were wheat, barley corn vegetable and Fruits. The town which is famous with it's hives had too much grape production All the land which was on the town of Fiorina was reserved for tımar incomes which was on the Miri land.