Anasınıfı ve anaokulu öğretmenlerinin uyguladıkları eğitim programının hazırlanmasına ilişkin görüşleri
Opinions of preschool and kindergarten teachers on the preparation of the curriculum they apply
  1. Tez No: 881234
  2. Yazar: NURİYE KOCAOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SENEMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi eğitimi öğretmenlerinin hazırladıkları ve uyguladıkları okul öncesi eğitim programını nasıl anlamlandırdıklarını ve yorumladıklarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmanın çalışma grubu amaçlı örnekleme yoluyla kartopu tekniğine başvurarak oluşturulmuş, bu doğrultuda Türkiye genelinde 20 özel okulda, 20 devlet okulunda görev yapan toplamda 40 erken çocukluk eğitim öğretmenine ulaşılmıştır. Çalışmada çocukların bütüncül gelişimini desteklemek amacıyla eğitim programlarını nasıl hazırladıkları derinlemesine incelenmiştir. Öğretmenlerin eğitim programlarını hazırlama süreçleri merkeze alınarak yüz yüze ve çevrimiçi görüşmeler gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş ve öğretmenlerin eğitim programlarını hazırlama süreçlerine dair detaylı bir anlayış ortaya konulmuştur. Ayrıca bu çalışma, okul öncesi eğitimde eğitim programlarının hazırlanmasına dair nitel araştırma yöntemiyle yürütülmüştür. Bu kapsamda çalışmada öğretmeni merkeze alan, öğretmenlerin okul öncesi eğitim programı hazırlamaya ilişkin saha deneyimlerine, öğretmenler açısından işlevsel okul öncesi eğitim modellerine ve problemlerin çözümüne rehberlik edebilecek sonuçlara ulaşılmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarına göre öğretmenlerin eğitim programının hazırlanmasına dair görüşlerinin, deneyimlerinin ve dönütlerinin, programların içeriğini ve uygulanış şeklini iyileştirmek için kritik öneme sahip olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin sağladığı, eğitim programlarının çocukların bireysel ihtiyaçlarına nasıl daha iyi uyum sağlayabileceği, hangi alanlarda geliştirilmesi gerektiği ve programın hangi yönlerinin en etkili olduğu konusundaki bilgilerin, programların sürekli gelişimine katkıda bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın, bu yönüyle okul öncesi eğitimin paydaşlarına ve öğretmenlere işevuruk bir bakış açısı sağlayabileceği ve bu alandaki uygulamaları, yaklaşımları araştırmacının ve katılımcının gözünden derinlemesine anlamaya katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate how early childhood education teachers interpret and understand the preschool education programs they prepare and implement. The research group was formed by employing purposeful sampling and snowballing techniques, thus reaching a total of 40 early childhood education teachers working in 20 private and 20 state schools across Turkey. The study deeply investigates how these programs are designed to support the holistic development of children. Focusing on the teachers' processes of preparing educational programs, both face-to-face and online interviews were conducted. The data obtained were analyzed using content analysis, revealing a detailed understanding of teachers' approaches to developing educational programs. Moreover, this study was conducted using qualitative research methods concerning the preparation of preschool education programs. Within this scope, the study centers on the teachers, delving into their field experiences in preparing preschool education programs, functional preschool education models from the teachers' perspectives, and outcomes that can guide the resolution of problems. According to the findings of this research, teachers' opinions, experiences, and feedback on preparing the education program are critically important for improving the content and implementation of the programs. Information provided by teachers on how education programs can better meet the individual needs of children, which areas need development, and which aspects of the program are most effective, contributes to the continuous improvement of the programs. The research is thought to provide a practical perspective to stakeholders and teachers in preschool education, contributing to a deeper understanding of practices and approaches in this field from the perspectives of researchers and participants.