Ankara ili merkezinde görev yapan anaokulu ve anasınıfı öğretmenlerinin 5-6 yaş çocuklarının kavram gelişimine ilişkin bilgi düzeyleri ve eğitim programında kavram gelişimini destekleyici etkinliklere ne derece yer verdiklerine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
The investigation of opinions of nursery school eachers who are teaching at the centre of Ankara relation to five and six-years -old children' level of knowledge about conceptual developments and to what extent the activities that improve conceptual
  1. Tez No: 159471
  2. Yazar: LEYLA ULUS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADALET KANDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
11 ÖZET Bu araştırma Ankara il merkezinde görev yapan anaokulu ve anasınıfı öğretmenlerinin 5-6 yaş çocuklarının kavram gelişimine ilişkin bilgi düzeyleri ve eğitim programında kavram gelişimini destekleyici etkinliklere ne derece yer verdiklerine ilişkin görüşlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünden alman sayısal veriler göz önüne alınarak evreni temsil edebileceği düşünülen; Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Bağımsız Anaokulları, İlköğretime Bağlı Resmi ve Özel Anasınıfları, Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Anaokulları ve Kız Meslek Liselerine Bağlı Uygulama Anaokullarından 215 resmi ve 85 özel kurumlarda çalışanlar olmak üzere toplam 300 okul öncesi öğretmenini oluşturmaktadır. Veriler literatür bilgileri ve uzman görüşleri alınarak hazırlanan“Anket Formu”kullanılarak elde edilmiştir. Anket ile elde edilen verilerin betimlenmesinde yüzdelik dağılımlar ve frekans kullanılmıştır. Anketin ikinci bölümünde yer alan sorulara verilen cevaplar ile bazı demografik bilgiler chi-square ile test edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir; Öğretmenlerin çoğunluğunu lisans mezunları oluşturmaktadır. Öğretmenlerin kavram gelişimi ile bilgileri öğretmenlik sırasında edindikleri ortaya çıkmıştır. Sırasıyla en çok yer verilen kavramların sayı, renk, şekil, duygu kavramları ile karşıt kavramlar olduğu, kazandırmakta güçlük yaşanan kavramların ise, zaman, yön, sayı, şekil, kavramları ile karşıt kavramlar olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin kavram kazandırmakta güçlük çekmelerinin, çocukların hazır bulunuşluk düzeyleri, materyal yetersizliği ve sınıflardaki çocuk sayısının fazla olması sebeplerinden ileri geldiği anlaşılmıştır. Öğretmenlerin kavram gelişimini destekleyici olarak çoğunlukla“her gün”okuma yazmaya hazırlık çalışmalardan yararlandıkları ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin kavram gelişimini desteklemek için en az yararlandıkları etkinliklerin ise rutin etkinlikler ve müzik etkinlikleri olduğu anlaşılmıştır. Öğretmenlerin, çocuk gelişimi ve eğitimi bilgilerinden yararlanarak, çocukların kendi yaptıkları çalışmalar ile kıyaslama yoluna giderek ve gelişim ölçekleri kullanarak kavram çalışmalarının değerlendirdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This research emphasizes the reflection of pre-school teachers, working in the city centre of Ankara, on their level of the knowledge about the concept development of 5-6 year-old-children. The study also investigates the involvement degree of improving activities in the education program for the concept development. The sample set of the study is determined according to the quantitative data gathered from the Ankara Head Office of National Education, which is thought to represent the sample universe; independent mothercare schools under the Ministry of National Education, public and private mothercare classes under the Primary Education, and applied mothercare classes under The Vocational Schools. A total of 300 pre-school teacher, 215 of which are from public institutions and 85 of which from private institutions are asked to fill the“Questionnarie Form”which formed in conformity with the related literature and specialists' views. Percentage and frequency distributions are applied for explaining the survey data. The answers given for the second part of the survey and some of the demographic information are analyzed with chi-square testing. Research findings can be summarized as follows; the majority of teachers hold bachelor's degrees. Most of the teachers' knowledge on the concept developments is gained on their profession.IV Numbers, colors, shapes, feelings, and opposites, respectively, are determined as the most frequently used concepts in the studies on the concept development. Meanwhile, concepts such as; time, directions, numbers, shapes and their opposites are determined as the most difficult concepts for the pupils to gain. The study also reveals main reasons for difficulty met by teachers in bringing the cognitive concepts to children, which are determined as; the level of readiness of children, the inadequacy of the necessary materials, and the overcrowded classroom environments. The study also suggests that teachers, most frequently, use the“daily reading-writing application”as a supplementary method in the studies on concept development. As the least frequently used methods, routine activities and musical practices are determined. The research also discovers that teachers evaluate children's cognitive achievements via comparing children's own processes with the domain for concept development, which are based on teachers' knowledge on the child development and education.