Primer dismenorede kinezyobantlamanın ağrı, menstruel semptomlar, hareket korkusu ve uyku kalitesi üzerine akut etkisi: randomize sham kontrollü çalışma
Acute effect of kinesiotape on pain, menstrual symptoms, fear of movement and sleep quality in primary dysmenorhora: a randomized sham controlled study
- Tez No: 881250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, primer dismenoreyi deneyimleyen kadınlarda kinezyobantlamanın ağrı, menstrual semptomlar, hareket korkusu ve uyku kalitesi üzerine akut etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya dahil edilen 38 genç kadından 19'una kinezyobantlama uygulanmış, diğer 19'una ise kontrol amaçlı sham (placebo) kinezyobantlama yapılmıştır. Ağrı Vizüel Analog Skalası (VAS) ile; menstruasyona ait bilgiler Menstruel Semptom Ölçeği ve Menstruasyon Tutum Ölçeği ile; hareket korkusu Tampa Kinezyofobi Ölçeği ile; uyku kalitesi Richard Campbell Uyku Ölçeği ile değerlendirildi. Kinezyobantlamanın tedavi sonrasında menstrual semptom ve hareket korkusu üzerine akut etkisinde fark gözlemlenmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the acute effects of kinesiotaping on pain, menstrual symptoms, fear of movement, and sleep quality in women experiencing primary dysmenorrhea. Kinesiotaping was applied to 19 of the 38 young women included in the study, and sham (placebo) kinesiotaping was applied to the other 19 for control purposes. With the Pain Visual Analogue Scale (VAS); Information about menstruation was obtained with the Menstrual Symptom Scale and the Menstruation Attitude Scale; Fear of movement with Tampa Kinesiophobia Scale; Sleep quality was assessed with the Richard Campbell Sleep Scale. No difference was observed in the acute effect of kinesiotaping on menstrual symptoms and fear of movement after treatment (p>0.05).