Açık ve uzaktan öğrenme ders videolarına ilişkin değerlendirme ölçütlerinin belirlenmesi: Bir Delphı çalışması
Determining evaluation criteria for open and distance learning course videos: A Delphi study
- Tez No: 881254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ALTINPULLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, açık ve uzaktan öğrenme ders videolarını değerlendirme ölçütlerinin, Delphi tekniğiyle belirlenmesini amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, nitel araştırma yönteminden yararlanılmıştır. Çalışma deseni olarak durum çalışması, örneklem olarak amaçlı örneklem belirlenmiştir. Örneklem, ders videosu yapımında veya açık ve uzaktan öğrenme alanında çalışan uzman panelistlerden oluşmuştur. Veri toplama sürecinde 13 panelist ile dört Delphi turu yürütülmüştür. İlk turda, değerlendirme ölçütlerinin belirlenebilmesi için panelistlere yarı yapılandırılmış görüşme formu sunulmuştur. Sonraki iki turda panelistlerden ölçütleri 5'li Likert ölçeğine göre yanıtlamaları istenmiştir. Toplanan veriler, uzlaşı koşulları doğrultusunda betimsel analizden yararlanılarak analiz edilmiştir. Buna göre; medyan ≥ 4, çeyrekler arası genişlik ≤ 1 ve uzlaşı yüzdesi ≥ 80 koşullarını sağlamayan ölçütler elenmiştir. Son turda ise panelistlerden elenen ölçütleri yeniden yanıtlamaları istenmiştir. Ölçütler üzerindeki uzlaşıyı yüksek tutmak için uzlaşı yüzdesi 90 ve üstü olarak belirlenmiştir. Turlar sonunda 7 tema, 15 boyut ve 68 ölçüt elde edilmiştir. Sonuçlara göre; ders videolarının güncel, anlaşılır, ilgi çekici ve kişiselleştirmeye uygun olması gerekmektedir. Videolarda altyazı ve kaliteli görsel-işitseller kullanmak gerekmektedir. Öğrenenler videolara erişimde zorlanmaktadır. Öğreticinin sesi ve beden dili etkileşim sağlayarak öğrenmeyi olumlu etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the evaluation criteria of open and distance learning course videos using the Delphi technique. For this purpose, qualitative research method was used. Case study was determined as the study design and purposeful sampling was determined as the sample. The sample consisted of expert panelists working in lecture video production or open and distance learning field. During the data collection process, four Delphi rounds were conducted with 13 panelists. In the first round, a semi-structured interview form was presented to the panelists to determine the evaluation criteria. In the next two rounds, panelists were asked to answer the criteria on a 5-point Likert scale. The collected data were analyzed using descriptive analysis in line with the consensus conditions. Accordingly, criteria that did not meet the conditions of median ≥ 4, interquartile range ≤ 1 and consensus percentage ≥ 80 were eliminated. In the final round, panelists were asked to re-answer the eliminated criteria. To keep the consensus on the criteria high, consensus percentage was determined as 90 and above. At the end of the tours, 7 themes, 15 dimensions and 68 criteria were obtained. According to the results; course videos must be up-to-date, understandable, interesting and suitable for personalization. It is necessary to use subtitles and high-quality audiovisuals in videos. Learners have difficulty accessing videos. The teacher's voice and body language positively affect learning by providing interaction.