Öğretmenlerin çevrimiçi eğitim süreçlerinin desteklenmesine yönelik eğitim programı tasarısının hazırlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi
Preparation, implementation and evaluation of a training program design for supporting teachers' online education processes
- Tez No: 881263
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin çevrimiçi eğitime yönelik gereksinimleri ile yeterliklerinin neler olduğunun belirlenmesi ve bu doğrultuda öğretmenlerin çevrimiçi eğitim süreçlerinin desteklenmesine yönelik bir hizmetiçi eğitim programı tasarısının hazırlanması, uygulanması ve değerlendirilmesidir. Çok aşamalı karma desenin benimsendiği araştırma kapsamında, gereksinim belirleme, yeterlik belirleme, veri toplama araçları, program geliştirme, pilot uygulama ile asıl uygulama ve değerlendirme çalışma grupları olmak üzere 6 grup oluşturulmuştur. Buna ek olarak, öğretmenlerin gereksinimlerinin belirlenmesi amacıyla gereksinim belirleme anketi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu veri toplama araçlarından yararlanılırken, çevrimiçi eğitim konusunda sahip olunması gereken yeterlikler için ise Delphi çalışması yürütülmüştür. Ayrıca, öğretmenlerin sahip oldukları yeterlik düzeylerinin belirlenmesi amacıyla da Çevrimiçi Eğitimde Öğretmen Yeterlikleri Ölçeği kullanılmış ve çevrimiçi eş zamansız (asenkron) bir hizmetiçi eğitim programı tasarısı geliştirilmiştir. Veri analizleri sonucunda çevrimiçi eğitime yönelik birçok yeterlik belirlenmiş ve öğretmenlerin çevrimiçi eğitim süreçlerinin desteklenmesine gereksinim duydukları bulgusuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda tasarlanan eğitim programı 5 hafta boyunca uygulanmış ve 17 katılımcı ile süreç tamamlanmıştır. Eğitim süresince katılımcılardan yarı yapılandırılmış görüşme verileri, deneysel veriler, öğrenme ürünleri ve öğrenme yönetim sisteminin sunduğu öğrenme analitikleri verileri toplanarak analiz edilmiştir. Uygulama süreci sonucunda, tasarlanan hizmetiçi eğitim programı tasarısının öğretmenlerin çevrimiçi eğitim süreçlerinin desteklenmesine katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuç çeşitli nicel ve nitel veriler ile de desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the needs and competencies of teachers for online education and to develop, implement and evaluate an in-service training program design to support teachers' online education processes. Within the scope of the research in which a multi-stage mixed design was adopted, needs assessment, competency assessment, data collection tools, program development, pilot study, and confirmatory study and evaluation working groups were formed. In addition, a needs assessment questionnaire and a semi-structured interview form were used as data collection tools to determine the needs of teachers and Delphi study was conducted for the competencies that teachers should have in online education. In addition, the Teacher Competencies in Online Education Scale was used to determine the competency levels of teachers and an online asynchronous in-service training program design was developed. As a result of the data analysis, many competencies for online education were identified and it was found that teachers needed support for their online education processes. The training program design was implemented for 5 weeks and completed with 17 participants. During the training, semi-structured interview data, experimental data, learning products and learning analytics data provided by the learning management system were collected and analysed. As a result of the implementation process, it was concluded that the in-service training program design contributed to the support of teachers' online education processes. This conclusion was supported by various quantitative and qualitative data.