Pıerre Baıllot'nun L'art du Vıolon metoduna aydınlanma düşüncesinin etkisi
The influence of the enlightenment ideas on Pierre Baillot's L'art du Violon method
- Tez No: 881264
- Danışmanlar: PROF. GÜLEN EGE SERTER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
17. ve 18. yüzyıllarda Avrupa'da gelişmeye başlayan Aydınlanma düşüncesi insan yaşamında köklü bir değişime yol açmıştır. Kökenlerini oldukça eskiden alan ve günümüze kadar süren bu değişim süreci yaşamın tüm alanlarına etki ettiği için tüm sanatlara da nüfuz eder. Bu çalışmada Aydınlanma düşüncesinin keman çalımına olan etkileri ünlü kemancı ve pedagog Pierre Baillot'nun L'Art du Violon metodu örneğinde ele alınmıştır. İlk bölümde Aydınlanma düşüncesi tanımlanarak, tarihsel kökenleri ve temel özellikleriyle incelenmiştir. Aynı zamanda Baillot'nun yaşamı da Aydınlanma dönemi ile olan ilişkisiyle birlikte ele alınmıştır. İkinci bölümde Aydınlanma döneminde kurulan Paris Konservatuvarı'nın kuruluş süreci, Fransız Keman Okulu ve L'Art du Violon'dan önce yazılan bazı keman metotları incelenmiş ve böylece L'Art du Violon metodunun oluşum süreci ve bu süreçteki önemli faktörler detaylıca anlaşılmıştır. Son bölümde ise L'Art du Violon metodu detaylı şekilde incelenmiş, Aydınlanma düşüncesinin hangi yönleriyle keman çalımına etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the 17th and 18th centuries, the Enlightenment ideas that began to develop in Europe led to a radical change in human life. This process of change, which has its origins in ancient times and continues to the present day, permeates all other arts as it affects all areas of life. In this study, the effects of Enlightenment ideas on violin playing are examined with the example of the famous violinist and pedagogue Pierre Baillot's L'Art du Violon method. In the first part, the Enlightenment is defined and analyzed with its historical origins and basic characteristics. At the same time, Baillot's life is discussed together with its relationship with the Enlightenment era. In the second part, the establishment process of the Paris Conservatory founded during the Enlightenment period, the French Violin School and some violin methods written before L'Art du Violon were examined. Thus, the formation process of the L'Art du Violon method and the important factors in this process were understood in detail. In the last chapter, the L'Art du Violon method was analyzed in detail and it was seen which aspects of the Enlightenment ideas influenced violin playing.