Exploring the professional identity construction of EFL teachers in Türkiye
Türkiye'de İngilizce öğretmenlerinin mesleki kimlik oluşumunun incelenmesi
- Tez No: 948802
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE DİLEK BACANAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin mesleki kimlik oluşum sürecini, öğretmen kimliğinin beş boyutunu, öz-imge, özsaygı, görev algısı, mesleki motivasyon ve gelecek perspektifleri, (Kelchtermans, 2009) kuramsal çerçeve olarak kullanarak incelemiştir. Temel olarak sosyokültürel yaklaşıma dayanan bu çalışma, hizmet öncesi, yeni başlayan ve deneyimli öğretmenlerin kimlik inşa süreçlerindeki olası farklılıkları ortaya koymayı amaçlamıştır. Öğretmen kimliğinin çok katmanlı doğası (Akkerman & Meijer, 2011) nedeniyle, nitel araştırma deseni kapsamında temellendirilmiş kuram (grounded theory) ve anlatı yaklaşımı bir arada kullanılmıştır. Veriler, 32 katılımcıyla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış mülakatlar, metafor analizi ve yansıtıcı anlatılar yoluyla toplanmış; açık, eksensel ve seçici kodlama (Creswell, 2007) teknikleriyle manuel olarak analiz edilmiştir. Bulgular, öğretmen kimliğinin dinamik, bağlamsal olarak duyarlı ve kariyer aşamaları boyunca doğrusal olmayan yollarla geliştiğini ortaya koymuştur. Hizmet öncesi öğretmenler, kimliklerini idealize edilmiş algılar ve akademik öğrenme yoluyla oluştururken; yeni başlayan öğretmenler, mesleki yaşamın gerçeklikleri ve kurumsal geri bildirimler doğrultusunda duygusal olarak yüklü kimlik çatışmaları yaşamaktadır. Deneyimli öğretmenler ise pedagojik amaçlara ve duygusal dayanıklılığa dayalı, bütünleşmiş, değerlere dayanan ve etken (agentive) bir kimlik geliştirmektedir. Rol modelleri, öğrenci etkileşimleri, kişisel özellikler, öğretim becerileri, meslektaş ve yönetici geri bildirimi, kariyer ve yaşam olayları ile sistemsel zorluklar olmak üzere yedi temel etkenin, öğretmen kimliğinin beş boyutuyla etkileşimi kariyer evrelerine göre değişiklik göstermektedir. Özellikle sistemsel zorluklar ve öğrenci etkileşimleri, deneyimli öğretmenlerin kimlik inşasında en belirleyici unsurlar olurken; hizmet öncesi ve yeni başlayan öğretmenler için rol modelleri ve dışsal onay daha etkili bulunmuştur. Bu çalışma, Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin mesleki kimlik inşasını temsil eden dinamik bir model geliştirerek öğretmen kimliği literatürüne katkı sunmakta ve bu modeli üç farklı kariyer aşamasındaki kimlik gelişiminin özgünlüklerini haritalandırmak üzere görselleştirmektedir. Çalışma bulgularına dayanarak, öğretmenlerin kariyer aşamalarına göre farklılaştırılmış destek gereksinimlerinin belirlenmesi; yansıtıcı uygulamaların, duygusal desteğin ve sistemsel reformların önemi öne çıkmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma öğretmen kimliğine yalnızca öğretmen yetiştirme programlarında değil, aynı zamanda kurumsal politika ve sistem düzeyindeki reformlarda da önemle yaklaşılması gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study explored the professional identity construction of EFL teachers in Türkiye by employing five dimensions of teacher identity, i.e., self-image, self-esteem, task perception, job motivation, and future perspectives (Kelchterman, 2009) as the theoretical lens. Grounded mainly in the sociocultural approach to TI, the study aimed to reveal any differences in the teacher identity construction of pre-service, novice, and experienced teachers. This qualitative study employed a combined methodology of grounded theory and narrative approach, due to the multi-faceted nature of teacher identity (Akkerman & Meijer, 2011). Data was collected through semi-structured interviews, metaphor analysis, and reflective narratives from 32 participants. Data was analysed manually via a combination of open, axial, and selective coding (Creswell, 2007). Findings revealed that teacher identity is dynamic, context-sensitive, and evolves in non-linear ways across career stages. Pre-service teachers (PSTs) construct identity through idealized perceptions and academic learning, while novice teachers experience emotionally charged identity tensions shaped by real-life challenges and institutional feedback. Experienced teachers demonstrate integrated, value-driven, and agentive identities grounded in pedagogical purpose and emotional resilience. Seven critical factors, namely, role models, student interactions, personal traits, teaching skills, colleague and administrator feedback, career and life events, and systemic challenges, interact differently with identity dimensions across stages. Notably, systemic challenges and student interactions have the most profound impact on experienced teachers, while role models and external validation are more influential for early-career teachers. The study contributes to teacher identity literature by developing the dynamic model of EFL teachers' professional identity construction in Türkiye and visualizing this model to map the idiosyncrasies of Turkish EFL identity development across three career stages. Practical implications include differentiated support for teachers at various stages, emphasizing reflective practice, emotional support, and systemic reforms to promote sustained teacher professional development in Türkiye's EFL context. In conclusion, this study underscores the importance of attending to teacher identity not only in teacher education programs but also in institutional policy and systemic reform.