İlkokul sosyal bilgiler dersinde dijital içeriklerle desteklenen bağlam temelli REACT öğretim modelinin uygulanması
Implementing of context-based REACT teaching model supported by digital content in elementary school social studies lesson
  1. Tez No: 881269
  2. Yazar: GÖKHAN SUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR GÜRDOĞAN BAYIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler dersine yönelik bağlam temelli REACT öğretim modeli temel alınarak tasarlanan dijital içeriklerle yapılan öğretimin öğrencilerin akademik başarı, tutum ve öğretim materyaline bağlı öğrenme motivasyonları üzerindeki yansımalarını incelemektir. Araştırma karma yöntemin birleştirme (çeşitleme) deseni ile yürütülmüştür. Araştırma, 2023-2024 öğretim yılında Şanlıurfa ili Haliliye ilçesine bağlı bir ilkokulda 4. sınıfa devam eden 55 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel basamağında ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Nicel verileri toplamak için akademik başarı testi, sosyal bilgiler dersi tutum ölçeği ve öğretim materyaline ilişkin motivasyon ölçeği kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanı sıra parametrik ve parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Araştırmanın nitel basamağında ise veriler araştırmacı günlüğü, öğrenci günlüğü, gözlem ve yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler, tematik analiz yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma sonunda, deney grubunda uygulanan öğretimin, kontrol grubunda uygulanan öğretime göre öğrencilerin sosyal bilgiler dersine yönelik akademik başarı, tutum ve öğretim materyaline bağlı öğrenme motivasyonlarına anlamlı ve olumlu yönde katkı yaptığı belirlenmiştir. Nitel verilerde de nicel verilere paralel olarak, deneysel öğretimin öğrencilerin sosyal bilgiler dersine yönelik akademik başarıları, tutumları ve öğretim materyaline bağlı öğrenme motivasyonları üzerinde olumlu yansımalarının olduğu ve öğrencilerin dersleri önceki derslere göre daha ilgi çekici ve eğlenceli buldukları sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda, bağlam temelli REACT öğretim modeli kapsamında geliştirilen dijital içeriklerin“sosyal bilgiler dersinde öğretimi iyileştirmek amacıyla teknoloji kullanımı”için etkili bir model olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the reflections of teaching Social Studies lesson with digital content designed based on context-based REACT teaching model on students' academic achievement, attitudes, and learning motivations related to the teaching material. The research was conducted with the combination (triangulation) design of mixed method. The research was conducted with the participation of 55 students attending the 4th grade in a primary school in Haliliye district of Şanlıurfa province in the 2023-2024 academic year. In the quantitative phase of the study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. Academic achievement test, social studies lesson attitude scale and motivation scale for teaching material were used to collect quantitative data. Parametric and nonparametric tests were used to analyze the quantitative data. In the qualitative phase of the study, data were collected through researcher diary, student diary, observation and semi-structured interview form. Qualitative data were analyzed through thematic analysis. At the end of the research, it was determined that the teaching applied in the experimental group made a significant and positive contribution to the students' academic achievement, attitude and learning motivation related to the teaching material in the social studies course compared to the teaching applied in the control group. In the qualitative data, in parallel with the quantitative data, it was concluded that the experimental instruction had positive reflections on students' academic achievement, attitudes and motivation to learn based on the instructional material and that students found the lessons more interesting and enjoyable than the previous lessons. In line with these results, it can be said that the digital content developed within the context-based REACT teaching model is an effective model for“using technology to improve teaching in social studies lesson”.