Yalıtılmış büyük güç ve hegemonya: Amerika Birleşik Devletleri dış politikasında Franklın D. Roosevelt ve Harry S. Truman dönemleri
Insular great power and hegemony: Franklin D. Roosevelt and Harry S. Truman periods in United States foreign policy
  1. Tez No: 881299
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 385
Özet
Bu tez, uluslararası sistemin yapısının yalıtılmış büyük gücün dış politikasına etkisini incelemektedir. Tezde üç argüman öne sürülmüştür. Birinci argümana göre, kıyıdan-dengeleme yalıtılmış büyük gücün yapısal dış politika davranışı yerine savunmacı-saldırgan realist bir yakınsamaya dayanan bir dış politika reçetesidir. İkinci argümana göre, yalıtılmış büyük gücün çok-kutuplu yapıdaki dış politika davranışı bölgesel hegemonyasını güçlendirmek şeklindedir. Üçüncü argümana göre, yalıtılmış büyük gücün dengesiz iki-kutuplu yapıdaki dış politika davranışı bölge-dışı hegemonya kurmaktır. Bu argümanları test etmek için Amerika Birleşik Devletleri dış politikasında Franklin D. Roosevelt (1933-1945) ve Harry S. Truman (1945-1952) dönemleri incelenmiştir. Amerika Birleşik Devletleri uluslararası sistemde bulunan tek yalıtılmış büyük güçtür. Roosevelt döneminde uluslararası sistemin yapısı çok-kutupludur ve Amerika Birleşik Devletleri dış politikasında öncelik bölgesel hegemonyayı güçlendirmektir. Truman döneminde ise uluslararası sistem dengesiz iki-kutuplu yapıdadır ve ABD dış politikasında öncelik bölge-dışı hegemonya kurmaktır. Tez, saldırgan realizmi yeniden düşünerek yalıtılmış büyük gücün dış politika davranışına yapısal ve devlet-merkezli bir açıklama sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of structure of international system on the foreign policy of an insular great power. Three arguments are put forward in the thesis. According to the first argument, offshore-balancing is a foreign policy prescription based on a defensive-offensive realist convergence instead of a structural foreign policy behavior of an insular great power. According to the second argument, the insular great power's foreign policy behavior in a multipolar structure is to consolidate its regional hegemony. According to the third argument, the insular great power's foreign policy behavior in an unbalanced bipolar structure is to establish an extra-regional hegemony. To test these arguments, the United States foreign policy during the Franklin D. Roosevelt (1933-1945) and Harry S. Truman (1945-1952) eras were analyzed. The United States is the only insular great power in the international system. During the Roosevelt era, the structure of the international system was multipolar and the priority of the United States foreign policy was to consolidate its regional hegemony. Under Truman, on the other hand, the international system is unbalanced bipolar and the priority of the US foreign policy was to establish an extra-regional hegemony. By rethinking offensive realism, the thesis offered a structural and state-centric explanation for foreign policy behavior of an insular great power.