Majör depresyon tanısı almış erkeklerin baba oğul ilişkisinin projektif testlerle değerlendirilmesi
The evaluation of father-son relationship in male patients with major depressive disorder through projective methods
  1. Tez No: 881304
  2. Yazar: MEHMET YUNUS GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TEVFİKA İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Toplumsal cinsiyet rollerinin dönüşümü, erkeklik üzerine yeni sorunsallar doğurmuştur. Bu sorunsalların anlaşılması, erkek ruhsallığına dair çalışmaları gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada, majör depresyon tanısı almış erkeklerin baba-oğul ilişkisinin projektif testler kullanılarak incelenmesi ve depresif yapılanmalarının sebeplerine dair bulgular elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın örneklemini, bir psikiyatrist tarafından majör depresyon tanısı almış 6 erkek birey oluşturmaktadır. Katılımcılara öncelikle sosyodemografik durumlarını öğrenmek için sosyodemografik veri formu ve depresif durumlarını görmek için Beck Depresyon Envanteri verilmiştir. Ardından kimlik yapılanmaları ve nesne ilişkileri hakkında bilgi edinmek için psikanalitik yönelimli yarı yapılandırılmış klinik görüşmeler yapılmış ve Rorschach Testi ile Tematik Algı Testi uygulanmıştır. Klinik görüşme ve projektif testlerden elde edilen bulgular, Fransız Okulu Sistemi'ne göre psikanalitik içerik analizi ile yorumlanmıştır. Babasal imgenin depresyonla bağlantısı, psikanalitik bir değerlendirmeyle anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında erkek depresyon hastalarının babalarıyla kurduğu ilişki, Sigmund Freud'un“Yas ve Melankoli”eseri üzerinden ele alınmıştır. Çalışma, erkek depresyon hastalarının babasal imgeye dair yaşadıkları kaybın bir benlik kaybına dönüşmesi düşüncesinden hareketle yürütülmüştür. Klinik görüşme ve projektif testlerden edinilen bulgulara göre; depresyon tanısı konmuş erkek katılımcıların babalarıyla özdeşim kurmakta güçlük çektiği ve babalarına karşı olumsuz duygulanımlar taşıdıkları görülmektedir. Özellikle Rorschach Testi'nde otoriter babasal imgeye karşı pasif içerikli duygulanımları ve Tematik Algı Testi'nde baba ile oğul arasında çiğ ve çiftedeğerli bir ilişki tasarımı sunmaları, babasal özdeşimde sıkıntı yaşadıklarını gösterir niteliktedir. Bu çalışma sayesinde, erkek ruhsallığı ile baba-oğul ilişkilerinin daha iyi anlaşılması ve gelecekte daha kapsamlı çalışmaların yürütülebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The transformation of gender roles has created new problematics on masculinity. Understanding these problematics necessitates studies on the male psyche. This study aims to examine the father-son relationships of men diagnosed with major depression using projective tests to obtain insights into the causes of their depressive structures. The study's sample consists of 6 male individuals diagnosed with major depression by a psychiatrist. Participants first completed a socio-demographic data form to assess their socio-demographic status, followed by the Beck Depression Inventory to observe their depressive state. Semi-structured clinical interviews with a psychoanalytic orientation were then conducted to gather information on identity structures and object relations, complemented by the administration of the Rorschach Test and Thematic Apperception Test. Findings from the clinical interviews and projective tests were analyzed using psychoanalytic content analysis according to the French School System. The connection between the paternal image and depression was explored through a psychoanalytic evaluation, referencing Sigmund Freud's work on“Mourning and Melancholia”. The study examined how the relationship with fathers among male depression patients might lead to a loss of self-identity. Based on the clinical interviews and projective test findings, it was observed that male participants diagnosed with depression struggled to identificate with their fathers and harbored negative feelings towards them. Particularly evident in the Rorschach Test were passive emotions towards an authoritarian paternal image, and in the Thematic Apperception Test, a conflicted and ambivalent father-son relationship design, indicating difficulties in paternal identification. This study aims to contribute to a better understanding of male psyche and father-son relationships, paving the way for future comprehensive research in this area.