Necîb Mahfûz'un üçlemesinde bulunan kültürel unsurlar
Cultural elements in Najib Mahfuz's trilogy
  1. Tez No: 881307
  2. Yazar: EMEL SALİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ŞABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada Modern Arap Edebiyatı'nın öncülerinden biri olan ve Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan ilk Müslüman ve Mısırlı yazar Necîb Mahfuz'un hayatına değinilmiş ve es-Sülâsiyye adlı eserinde geçen kültürel unsurlar incelenmiştir. Ayrıca kültür kavramı ve kültürel unsurlar genel hatlarıyla ele alınarak üçlemede bulunan“Beyne'l-kasreyn (Saray Gezisi), Kasru'ş-şevk (Şevk Sarayı), es-Sukkeriyye (Şeker Sokağı)”adlı romanların tek tek tahlilleri yapılmıştır. Tezimizde adı verilen üç romanda da Mısır kültürünü yansıtan unsurların gösterilmesi amaçlanmıştır. Toplumsal bir yazar olan Necîb Mahfûz, romanlarında Mısır halkının yaşam şekillerini Ahmed Abdu'l-cevâd ve ailesi üzerinden vererek, Mısır halkının İngilizlere karşı göstermiş olduğu özgürlük mücadelelerini, toplumcu gerçekçilik mahiyetinde yazmıştır. Ortadoğu'nun Balzac'ı olarak da bilinen yazarın romanlarında bulunan bir diğer önemli özellik ise Mısır ve özellikle Kahire sokakları ile orada yaşayan farklı insanların detaylı bir şekilde gösterilmesidir. Nitel ve tümevarım bir araştırmaya dayalı olan tezimizde veriler belgesel tarama yöntemiyle toplanarak karşıtsal yöntemle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the life, works and literary personality of Najib Mahfuz, one of the pioneers of Modern Arabic Literature and the first Muslim and Egptian writer to win the Nobel Prize, were examined. Additionally, the concept of culture and cultural elements were studied in general terms, and the novels in the Trilogy named“Beyne'l-kasreyn (Palace Trip), Kasru'ş-şevk ( Palace of Desire), es-Sukkeriyye (Sugar Street) were analysed one by one. In this thesis, it is aimed to present the cultural elements of Egypt in the novels mentioned. Najib Mahfuz, who holds a mirror up to society as a social writer, wrote in his novels about the struggle of Egyptian people's freedom against the British in the essence of social realism, by focusing on the lifestyles of Egyptian people through Ahmed Abdu'l-cevâd and his family. Another significant aspect in the novels of the author, also known as ”the Balzac of the Middle East", is the detailed depiction of the streets of Egypt, especially Cairo, and the life of different people living there. In our thesis, which is based on a qualitative and inductive research, data were collected by documentary scanning method and analysed by contrastive method.