İstanbul'da evsizlere yönelik çalışan sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the activities of non-governmental organizations working for the homeless in Istanbul
- Tez No: 881335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: 11111, Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmet, 12345, Political Science, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika ve Sosyal Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, evsizlik alanında çalışma yürüten ve doğrudan evsizliği sorun edinmiş dernek ve STK'lerin evsizlik algısı ve evsizlere yönelik yürütülen faaliyetlerinin eleştirel sosyal hizmet perspektifinden değerlendirilmesini amaçlar. Nitel bir çalışma olup, kurgulama keşifseldir. Araştırma örneklemini alanda faaliyet gösteren ve hedef grubu doğrudan evsizler olan STK ve dernekler oluşturmaktadır. Çalışma, İstanbul ili Beyoğlu, Fatih ve Tuzla ilçelerinde faaliyet gösteren STK ve dernekleri kapsamakta olup araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme sonrası elde edilmiştir. Araştırma kapsamında STK ve dernek yetkilileri, gönüllüler ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Ülkemizde evsizlerin niçin birer sosyal hizmet yararlanıcısı olmadığı sorgulamasından hareketle evsizliğin politika konusu haline getirilmesine yönelik eleştirel sosyal hizmet çerçevesinde sivil toplum kuruluşları faaliyetleri değerlendirilmiştir. STK ve derneklerin evsizlere yönelik faaliyetlerinin gıda ve kıyafet dağıtımı, sağlık ve sosyal hizmetlere erişim ekseninde şekillendiği, evsizliğin politika konusu haline getirilmesine karşın bilinçli oldukları ancak buna yönelik çalışmalarının ve kapasitelerinin sınırlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the perception of homelessness and the activities carried out for the homeless of associations and NGOs working in the field of homelessness and directly addressing homelessness from a critical social work perspective. It is a qualitative study and the construction is exploratory. The research sample consists of NGOs and associations operating in the field and whose target group is directly homeless people. The study covers NGOs and associations operating in Beyoğlu, Fatih and Tuzla districts of Istanbul, and the research data were obtained after semistructured interviews. Within the scope of the research, interviews were conducted with NGO and association officials and volunteers. Based on the questioning of why homeless people are not social service beneficiaries in our country, the activities of non-governmental organisations were evaluated within the framework of critical social work to make homelessness a policy issue. It has been concluded that the activities of NGOs and associations for the homeless are shaped on the axis of food and clothing distribution, access to health and social services, and that they are conscious of making homelessness a policy issue, but their efforts and capacities are limited.