Kuyumculuk sektöründe çalışan bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri ve iş stres faktörlerinin besin seçimi üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of physical activity levels and work-related stress factors on food choices in individuals working in the jewelry sector
  1. Tez No: 977612
  2. Yazar: ŞEYMA NUR YAZICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ESRA AKSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, kuyumculuk sektöründe çalışan bireylerin iş stresi düzeyleri, fiziksel aktivite durumları ve besin seçimleri arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, İstanbul'un farklı bölgelerinde faaliyet gösteren kuyumculuk işletmelerinde çalışan 230 birey üzerinde yürütülmüş; veriler İş Stresi Ölçeği, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ-Kısa Form), Besin Seçim Testi ve 24 saatlik besin tüketim kayıtları aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların tamamı en az orta düzeyde iş stresine sahip bulunmuş, düşük düzeyde stres bildiren katılımcı olmamıştır. Fiziksel aktivite düzeyi ile iş stresi arasında ters yönlü bir ilişki saptanmış; düzenli fiziksel aktivite yapan bireylerin stres düzeylerinin daha düşük olduğu belirlenmiştir. Ayrıca bekar katılımcıların evlilere kıyasla daha yüksek fiziksel aktivite düzeyine sahip olduğu, uyku süresinin ise iş stresi üzerinde anlamlı etkiye sahip olduğu görülmüştür. Besin seçimleri incelendiğinde, iş stresi ile karbonhidrat ve lif tüketimi arasında negatif ilişkiler gözlenirken, sağlık ve doğal içerik alt boyutlarının lif tüketimiyle pozitif yönde ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet farklılıkları da dikkate değer bulunmuş; kadınlarda sağlık ve doğal içerik faktörleri daha belirleyici iken, erkeklerde duygudurum ve enerji alımıyla ilişkili tercihler öne çıkmıştır. Yaş ve BKİ'nin de besin seçiminde etkili olduğu, yaş ilerledikçe etik kaygılar ve doğal içerik tercihlerinin arttığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma kuyumculuk sektöründe çalışan bireylerde iş stresi, fiziksel aktivite ve beslenme davranışları arasında güçlü ilişkiler bulunduğunu ortaya koymuştur. Bulgular, çalışanların sağlığını koruyabilmek için iş stresi yönetimine yönelik uygulamaların, fiziksel aktivitenin teşvik edilmesinin ve sağlıklı besin seçimlerinin desteklenmesinin gerekli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between job stress levels, physical activity status, and food choices of individuals working in the jewelry sector. The research was carried out with 230 participants employed in jewelry enterprises located in different districts of Istanbul. Data were collected using the Job Stress Scale, the International Physical Activity Questionnaire–Short Form (IPAQ-SF), the Food Choice Questionnaire, and 24-hour dietary recall records. According to the findings, all participants were found to have at least a moderate level of job stress, and none reported a low level of stress. A negative relationship was identified between physical activity level and job stress; participants who engaged in regular physical activity had lower stress levels. In addition, single participants were found to have higher physical activity levels compared to married participants, while sleep duration had a significant effect on job stress, indicating that insufficient sleep increased stress levels. With regard to food choices, negative associations were observed between job stress and carbohydrate and fiber intake, whereas positive associations were found between the health and natural content subscales and fiber intake. Gender differences were also noteworthy: health and natural content factors were more prominent among women, while mood and energy-related preferences were more evident among men. Age and BMI were also influential in food choices, with advancing age being associated with increased importance placed on ethical concerns and natural content. In conclusion, this study revealed strong associations between job stress, physical activity, and dietary behaviors among jewelry sector employees. The findings indicate that the implementation of job stress management strategies, the promotion of physical activity, and the encouragement of healthy food choices are essential for protecting employee health and improving quality of life.