Uyanık kraniotomi deneyimlerimiz; retrospektif çalışma
  1. Tez No: 881357
  2. Yazar: MERVE ÇEŞTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN ESRA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada amacımız Ege Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Beyin ve Sinir Cerrahisi Ameliyathanesinde uygulanan uyanık kraniotomi vakalarının demografik verilerinin, anestezi yaklaşımımızın ve komplikasyonlarının detaylı bir analizini oluşturmak ve mevcut verilerimizi literatürdeki diğer verilerle karşılaştırmaktır. Gerekli izinler alındıktan sonra bu veriler hastane hasta kayıt sisteminden ve anestezi veri takip notlarından elde edilmiştir. Çalışmamızda 21 uyanık kraniotomi vakasını retrospektif yöntemle, yaş, cinsiyet, ASA sınıfı, ek hastalıkları, kitle yerleşimleri, gelişen komplikasyonlar, per-op ve post-op morbidite ve mortalite, hastanede kalış süreleri, kullanılan anestezik ajanlar ve hastanede kalış süreleri açısından inceledik. Hastalarımızın tamamı uyanık- uyanık- uyanık tekniği yani bilinçli sedasyon ile işleme alınmıştır. 21 hasta içerisinden 12 hastaya propofol- remifentanil infüzyonu tercih edilirken, 9 hastaya yalnızca bolus dozlar uygulanmıştır. Bu gruplar istatistiksel olarak kıyaslandığında komplikasyonlar, anestezi ve cerrahi süresi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Hastalarımızın hiçbirinde havayolu komplikasyonu yaşanmamıştır. Çalışmamızda hiçbir hastada genel anesteziye geçilmemiştir. Çalışmamızda saptanan yaş, ek hastalık, ASA sınıfları literatürdeki incelenen vaka serileri ile benzer olarak saptanmıştır. Uyanık kraniotomide literatürde sık görüldüğü bildirilen bulantı- kusma hiçbir hastamızda görülmemiştir. Bu durum yeterli bir antiemetik premedikasyona ve yüksek oranda propofol kullanımına bağlanmıştır. Uyanık kraniotomide anestezi yönetiminde doğru hasta seçimi, cerrahi prosedürün iyi anlaşılması ve aktarılması, anestezik ilaçların doğru titrasyonda ve akılcı bir şekilde kullanımı prosedürün başarısını artırmakta büyük öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Our aim in this study is to create a detailed analysis of the demographic data, our anesthesia approach and complications of awake craniotomy cases performed in the Brain and Nerve Surgery Operating Room of Ege University, Department of Anesthesiology and Reanimation, and to compare our current data with other data in the literature. After obtaining the necessary permissions, these data were obtained from the hospital patient record system and anesthesia data follow-up notes. In our study, we retrospectively examined 21 awake craniotomy cases in terms of age, gender, ASA class, comorbidities, mass locations, complications, per-operative and post-op morbidity and mortality, hospital stay, anesthetic agents used and hospital stay. All of our patients were treated with the awake-awake-awake technique, that is, conscious sedation. While propofol-remifentanil infusion was preferred in 12 patients among 21 patients, only bolus doses were administered to 9 patients.. When these groups were compared statistically, no statistically significant difference was detected in terms of complications, anesthesia and surgery time. None of our patients experienced airway complications. In our study, no patient underwent general anesthesia. The age, comorbidities, and ASA classes determined in our study were found to be similar to the case series examined in the literature. Nausea and vomiting, which are reported to be common in the literature in UK, were not observed in any of our patients. This situation is attributed to adequate antiemetic premedication and high use of propofol. In UK anesthesia management, correct patient selection, good understanding and explanation of the surgical procedure, correct titration and rational use of anesthetic drugs are of great importance in increasing the success of the procedure.