3D evaluation of nasomaxillary complex after orthognathic surgery
Nazomaksiller kompleksin ortognatik cerrahi sonrası 3 boyutlu değerlendirilmesi
- Tez No: 881386
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM NALBANTGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı LeFort I ile ortognatik cerrahi ameliyatı olan iskeletsel sınıf III hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası nasoalveolar bölgedeki yumuşak doku değişikliklerinin değerlendirilmesi ve çeşitli parametelere göre karşılaştırılmasıdır. Çalışma yaşları 20 ile 42 arasında değişmekte olan, 8'i (%29.6) erkek ve 19'u (%70.4) kadın olmak üzere toplam 27 hasta ile yapılmıştır. Maksillar ilerletme miktarı 14 (%51.9) hastada 1-5 mm arasında iken, 13 (%48.1) hastada 5.5-10 mm arasındadır. 16 (%59.3) hasta high-angle, 11 (%40.7) hasta low-angle büyüme paternine sahiptir. Çalışmadaki bireylerin üç boyutlu stereofotogrametrik kayıtları ameliyat öncesinde (T0) ve ameliyattan yaklaşık altı ay sonra (T1) alınmıştır. Ölçümler üç boyutlu yüz fotoğrafları üzerinde yapılmış ve istatistiksel analizler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This retrospective study aimed to evaluate the nasomaxillary soft tissue changes of skeletal class III patients with LeFort I before and after orthognathic surgery and compare the changes according to various parameters. The study comprised 27 patients, 8 (%29.6) men and 19 (%70.4) women, aged between 20 and 42. The amount of maxillary advancement was between 1-5 mm in 14 (51.9%) patients and 5.5-10 mm in 13 (48.1%) patients. 16 (59.3%) patients had a high-angle growth pattern and 11 (40.7%) patients had a low-angle growth pattern. 3D stereophotogrammetric recordings of the individuals in the study were taken before (T0) and approximately six months after surgery (T1). Measurements were made on 3D facial photographs and statistical analyses were applied.