Okul sporlarına katılan öğrencilerin başarı algısı ve sorumluluk duygusunun incelenmesi
Examining the perception of success and sense of responsibility of students participating in school sports
  1. Tez No: 881387
  2. Yazar: RESUL DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ MEHMET TUNÇKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı okul sporlarına katılan öğrencilerin başarı algısı ve sorumluluk duygusu arasındaki ilişkinin bazı demografik değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırma, betimsel bir araştırma olup, ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Bartın ilinde ortaokul ve liselerde okul sporlarına katılan 450 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada katılımcılara“Kişisel Bilgi Formu”,“Başarı Algısı Envanteri-(Çocuk Versiyonu)”ve“Sorumluluk Duygusu ve Davranışı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde ölçüm araçlarının iç-tutarlılıkların incelemesi için Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı hesaplanmıştır. Parametrik dağılan veriler için bağımsız örnek t-test ve ANOVA testi kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkiyi belirlemek için ise Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, görev yönelimi ile spor yapma sıklığı değişkeni arasında ve sorumluluk duygusu ile yaş, sınıf, lisans yılı değişkenleri arasında anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca başarı algısı ve sorumluluk duygusu arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak başarı algısı ve sorumluluk duygusunun katılımcıların bazı demografik özelliklerine göre değiştiği söylenebilir. Bunun yanı sıra, başarı algısı ve sorumluluk duygusunun birbirini etkilediği gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether the relationship between the perception of success and the sense of responsibility of students participating in school sports differs in terms of some demographic variables. The research is descriptive research and was conducted in the relational survey model. The research group consisted of 450 students participating in school sports in secondary and high schools in Bartın province in the 2022-2023 academic year. In this study,“Personal Information Form”,“Perception of Success Inventory - (Child Version)”and“Sense of Responsibility and Behavior Scale”have been used by the participants. In the analysis of the data, the Cronbach Alpha reliability coefficient has been calculated in order to examine the internal consistency of the measurement tools. Independent sample t-test and ANOVA test have been used for parametrically distributed data. Pearson Correlation test has been used to determine the relationship between the scales. According to the analysis results, it has been determined that there was a significant difference between task orientation and the frequency of doing sports variables, and between the sense of responsibility and the variables of age, grade, and licence year. Also, it has been observed that there is a positive relationship between perception of achievement and sense of responsibility. As a result, it can be said that the perception of success and the sense of responsibility vary according to some demographic characteristics of the participants. In addition to these results, it has been observed that the perception of success and the sense of responsibility affect each other.