Hint edebiyatında lanetleme motifi
Motives of curse in Indian literature
  1. Tez No: 383484
  2. Yazar: ESRA GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hindoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hint masallarının gerek dünya edebiyatında gerekse Hint edebiyatında önemli bir yeri vardır. Bu coğrafi bölgenin geniş masal birikimlerine sahip olması, bize kültürlerini ve yaşam tarzlarını yakından tanıma imkânı verir. Âdeta bir okyanusun içinden seçip incelediğimiz lanet motifli masallar, Hintlilerin sosyo-kültürel yönlerini tanımamıza sebep olmaktadır. Bu çalışmada Hint edebi motifleri ışığında (Rāmāyaṇa, Mahābhārata, Skanda, Padma Purāṇa, Vishṇu Purāṇa, Vamanā Purāṇa, Kathāsaritsāgara, ve Şakuntala)“Tanrılar, Ermişler, Mitolojik Varlıklar ve Sıradan İnsanlar Tarafından Yapılan Lanetler”başlıkları altında incelenmiştir. Konu başlıklarına ayırdığımız hikâyelerde, genellikle benzer sebeplerden dolayı hata yapan kişiye cezası verilmek üzere lanet edildiği görülmüştür. Örneğin ermişler tarafından edilen lanet hikâyelerinde, kendisine yapılan büyük bir saygısızlık sonucu ermişin lanet ettiği anlaşılmıştır. Söz konusu sadece saygısızlık olan bu tema Hint edebiyatı içinde çok fazla örneği bulunmaktadır. Daha sonra dünya edebiyatında karşılaştığımız lanet örneklerine de çok kısa değinerek tez bir sonuca kavuşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Indian tales have an important role both for the world literature and Indian literature. This geographic area has a huge tale accumulation, which enables us to know well about their cultures and life styles. Curse motif tales, we literally chose from an ocean and researched, led us to know Indians' culture in a socio-culture way. In this thesis,“Curse from Gods, Brahmans, Mythological Creature and Ordinary People”has been studied in consideration of Indian literary motif. In the stories we split into the parts, it has generally been seen that the person was cursed in order to be punished due to the same reasons. For example, in the stories that Brahmans cursed it has been understood that Brahmans cursed as a result of a disrespectful behavior towards himself. There can be seen a lot of other examples of this disrespectful theme in Indian literature. Finally, we reach the end of conclusion by mentioning briefly other curse tales samples that we came across in the world literature.