Kocaeli kenti örneğinde akıllı kent uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of smart city applications in case of Kocaeli city
  1. Tez No: 881427
  2. Yazar: RECEP SÜZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Sanayi devriminden sonra hızla gelişen kentlere bağlı olarak artan nüfus, hızla meydana gelen çevre sorunları, kentte yaşayan insanların gelişen ve çeşitlenen istekleri ve teknolojinin gelişmesine bağlı olarak ortaya çıkan ihtiyaçlar, yeni çalışma alanları gibi sorunlar birtakım kentsel yaklaşım ve vizyonların ortaya çıkmasını sağlamışlardır. Bu doğrultuda, akıllı kent kavramı hızlı kentleşme ve artan nüfusla birlikte kentlerin karşılaştığı karmaşık sorunlara yenilikçi çözümler sunmayı hedefleyen, ileri teknolojilerin birbiri ile entegre edilmesiyle gelişmiş kent yönetim modellerini ifade etmektedir. Akıllı kent kavramı, bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) kullanılarak enerji verimliliği, ulaşım, sağlık, güvenlik, altyapı ve kamu hizmetleri gibi çeşitli alanlarda kentlerin sürdürülebilirliğini ve yaşam kalitesini artırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada kentin sorunlarına çözüm üretme noktasında bir yaklaşım olarak ortaya çıkan ve bilgi işlem teknolojilerini kullanan akıllı kentlerin dünyada ve Türkiye'de mevcut durumunun incelenmesi akıllı kent uygulamalarının etkin bir şekilde kullanımının sağlanması hedefi doğrultusunda Kocaeli kenti örneği üzerinden akıllı kent uygulamaları yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yapılan görüşmeler ile değerlendirilmiştir. Akıllı kent ile ilgili literatür çalışması ile dünyada yapılan araştırmalar ve uygulama örnekleri ile Türkiye'de ulusal planlarda yer alan akıllı kent politikaları, yapılan araştırmalar ve uygulama örnekleri incelenmiş, Kocaeli kentine ilişkin akıllı kent uygulamaları irdelenmiştir. Bu doğrultuda, kentin temel zorlukları, öncelikli alanlar, politika ve stratejik düzenlemeler, akıllı kent uygulamalarının entegrasyonu, vatandaşın katılımı, geleceğe yönelik hedefler ve akıllı kent birimi gibi konulara yönelik sorunlar tespit edilmiş ve değerlendirmeler yapılmıştır. Kocaeli kenti örneğinde akıllı kent uygulamalarına yönelik tespit edilen başlıca sorunlar, üst ölçekli politikalar ile yerel yönetim stratejilerinin tam uyum içinde olmaması, akıllı kent uygulamalarının birbiri ile olan entegrasyonunun tam olarak sağlanamaması, vatandaş katılımının yeterli olmaması ve kentlerin temel zorluklarının, eksilerinin ve artılarının belirlenerek buna yönelik uygulamaların yapılmaması ve akıllı kent bileşenlerinin tamamına yönelik eşit yaklaşımla uygulamaların yapılmaması olarak belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
Problems such as increasing population due to rapidly developing cities after the industrial revolution, rapidly occurring environmental problems, developing and diversifying demands of the people living in the city, needs arising due to the development of technology, and new working areas have led to the emergence of a number of urban approaches and visions. In this direction, the concept of smart city refers to advanced urban management models that aim to provide innovative solutions to the complex problems faced by cities with rapid urbanization and increasing population, by integrating advanced technologies with each other. The smart city concept aims to increase the sustainability and quality of life of cities in various areas such as energy efficiency, transportation, health, security, infrastructure and public services by using information and communication technologies (ICT). In this study, in line with the objective of examining the current situation of smart cities in the world and in Turkey, which emerged as an approach to produce solutions to the problems of the city and use information technologies, and ensuring the effective use of smart city applications, smart city applications were evaluated through interviews using a semi-structured interview form on the example of Kocaeli city. Smart city policies, researches and application examples in the world, smart city policies in national plans in Turkey, researches and application examples were examined, and smart city applications related to Kocaeli city were examined. In this direction, the main challenges of the city, priority areas, policy and strategic arrangements, integration of smart city applications, citizen participation, future goals and smart city unit were identified and evaluated. The main problems identified for smart city applications in the case of Kocaeli city can be stated as the lack of harmony between upper-scale policies and local government strategies, the lack of full integration of smart city applications with each other, the lack of citizen participation, the lack of determination of the main challenges, cons and pros of the cities, and the lack of equal approach to all smart city components.