Erken cebir dönemindeki öğrencilerin cebirsel düşünme becerileri: 5. sınıf örneği
Algebraic thinking skills of students in the early algebra period: 5th grade example
  1. Tez No: 881431
  2. Yazar: BERKAY KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TANIŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Matematik eğitiminin temel bileşenlerinden bir tanesi de cebirsel düşünmedir. Cebirsel düşünme, üst düzey düşünmeye olanak sağlayan matematiğin tüm alanlarında yer alan bir düşünme biçimidir. Bu nedenle bu araştırmada; ortaokul beşinci sınıf öğrencilerinin erken cebir bağlamında aritmetiği genelleme ve fonksiyonel düşünme becerileri ele alınmıştır. Temel nitel araştırma modelini benimseyen araştırmanın verileri, literatürde yer alan çalışmaların incelenmesiyle oluşturulan klinik görüşme formu yardımıyla toplanmıştır. Çalışmanın katılımcılarını 2021-2022 eğitim öğretim yılında, Iğdır ilinde devlet okulunda öğrenim gören 5. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Öğretmen görüşünün yanında öğrencilerin akademik başarı düzeyleri göz önüne alınarak iki düşük düzeyli, iki orta düzeyli ve iki yüksek düzeyli performans gösteren olmak üzere toplam altı öğrenci ile klinik görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler tematik analiz yöntemi ile incelenerek, tema alt tema ve kodlar yardımıyla araştırma bulguları olarak sunulmuştur. Araştırmada öğrencilerin genelleme becerilerinin beklenen düzeyde olmadığı görülmüştür. Bazı bölümlerde öğrencilerin akademik başarı düzeyinden bağımsız olarak genelleme becerilerinde farklılıklar görüldüğü gibi bazı bölümlerde de akademik başarıları ile orantılı olarak becerilerinin geliştiği ön plana çıkmaktadır. Aritmetiği genelleme bağlamında özel durumlara dayalı genelleme yapmaya çalıştıkları, fonksiyonel düşünme bağlamında, örüntülerde yakın ve uzak adımları temsil yoluyla göstermekte güçlük yaşadıkları ve gelişmiş fonksiyonel düşünme becerileri sergilemedikleri sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the basic components of mathematics education is algebraic thinking. Algebraic thinking is a way of thinking that enables high-level thinking in all areas of mathematics. Therefore, in this research; Arithmetic, generalization and functional thinking skills of middle school fifth grade students in the context of early algebra were discussed. The data of the study, which adopted the basic qualitative research model, were collected with the help of a clinical interview form developed by reviewing the studies in the literature. The participants of the study involve 5th grade students studying at a public school in Iğdır province in the 2021-2022 academic year. In addition to the teacher's opinion, clinical interviews were conducted with a total of six students, two low-level, two medium-level and two high-level performers, taking into account the academic achievement levels of the students. The collected data were analyzed by thematic analysis method and presented as research findings with the help of themes, sub-themes and codes. In the study, it was observed that student's generalization skills were not at the expected level. In some sections, differences in students' generalization skills are sometimes observed independently of their academic achievement level, while in some sections, it comes to the fore that their skills improve in proportion to their academic achievement. It has been concluded that they try to generalize arithmetic based on special situations in the context of generalization, in the context of functional thinking, they have difficulty in showing close and distant steps in patterns through representation, and they do not exhibit advanced functional thinking skills.