Determination of the distribution and ecological characteristics of Ostracoda (Crustacea) species in the Turkish Republic of Northern Cyprus
Ostrakoda (Crustacea) türlerinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki yayılış ve ekolojik özelliklerinin belirlenmesi.
- Tez No: 881444
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN KÜLKÖYLÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, ostrakod türlerinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki dağılım ve ekolojik özelliklerinin belirlenmesini amaçlamıştır. Ayrıca Mersin (Türkiye) ve Kıbrıs arasındaki tür kompozisyonunun detaylandrılması ve Güney ve Kuzey yarımkürede yer alan adalardan bildirilen ostrakodlar için Ada Biyocoğrafyası Teorisinin öneminin araştırılması amaçlanmaktadır.18 Mayıs-12 Ağustos 2022 tarihleri arasında 15 farklı habitattan 28 canlı ostrakod tespit edildi. Bunlardan 24 tür Kuzey Kıbrıs için yeni kayıttır. 17 türün ekolojik tolerans ve optimum değerlerinin hesaplanması, kozmopolit ve/veya kozmik özelliklere sahip türlerin farklı ekolojik değişkenler için daha yüksek tolernas değerine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Kanonik İlişki Analizinin (CCA) ilk iki ekseni türler ile çevresel ve kimyasal değişkenler arasındaki ilişkilerin %64,3'ünü açıklamıştır. Türler üzerinde etkili olan en etkili değişkenler EC, Mg+2 ve Ca+2 olmuştur. Üçlü Grafik, örnekleme alanlarının sularında Na+ve Cl-'nin baskın değişkenler olduğunu gösterdi. Parametrik olmayan Spearman korelasyon analizi, sekiz tür ile dokuz çevresel ve kimyasal değişken arasındaki korelasyonun ana hatlarını çizdi. t-testi sonuçları, Mersin ile Kuzey Kıbrıs arasındaki tür toplulukları arasında önemli bir fark olmadığını ortaya koydu. Bu çalışma ve literatür araştırması sonucunda 26 ortak türle birlikte, Kuzey yarımküreden 256, Güney yarımküreden 121 tür tespit edildi. Ada Biyocografya Teorisi'nin değerlendirilmesi sonucunda adanın anakaraya yakınlaşmasıyla türlerin sayısı artma eğilimindedir. ANAHTAR KELİMELER: Ostrakoda, Habitat Çeşitliliği, Dağılım, Ekoloji Tercihi, Tolerans ve Optimum Tahminler, Ada Biyocografyası Teorisi
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the distribution and ecological characteristics of Ostracoda species in the Turkish Republic of Northern Cyprus. Also, it is aimed to elaborate the species composition between the Mersin (Türkiye) and Cyprus and study the importance of the Island Biogeography Theory for ostracods reported from the islands located in the Southern and Northern hemisphere. Total of 79 sites were randomly sampled between 18 May to 12 August 2022 and 28 living ostracods from 15 different habitats were identified. Of which, 24 species are new records for the island. Calculation of the ecological tolerance and optimum values of 17 species displayed that species with cosmopolitan and/or cosmoecious characteristics had higher tolerance values for different ecological variables .The first two axes of Canonical Correspondence Analyses (CCA) explained 64.3 % of relationships between species and environmental and chemical variables. Most effective variables on the species were EC, Mg+2 and Ca+2 Ternary Plots exhibited that Na+and Cl- were dominant variables in the waters of sampling sites. A non-parametric Spearman Rank Correlation analysis outlined the correlation between eight species and nine environmental and chemical variables. The t-test result revealed that there was no significant difference between the Mersin and Cyprus. Result of this study and literature research, 256 species from Northern and 121 species from Southern hemisphere were detected with 26 common species. As a result of the evaluation of the Island Biogeography Theory, the number of species tend to increase as the island located closer to the mainland. KEYWORDS: Ostracoda, Habitat Diversity, Distribution, Ecology Preference, Tolerance and Optimum Estimates, Island Biogeography Theory