Sınıf öğretmenlerinin ve branş öğretmenlerinin bireyselleştirilmiş eğitim programı hazırlama sürecinde karşılaştıkları güçlüklerin belirlenmesi: Kayseri ili örneği
Determining the challenges class teachers and branch teachers face in the process of preparing the individualized education program: sample of Kayseri
  1. Tez No: 881445
  2. Yazar: İLKNUR BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR CANDAN HAMURCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ilköğretim ve ortaöğretim kademelerinde görev yapan sınıf ve branş öğretmenlerinin bireyselleştirilmiş eğitim programı hazırlama sürecinde karşılaştıkları güçlükleri incelemektir. Araştırmada yöntem olarak tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Kayseri ili merkez ilçelerindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilkokul ve ortaokulda görev yapan 272 sınıf öğretmeni ve 345 branş öğretmeni olmak üzere toplam 617 öğretmenden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak dört farklı alt boyuttan oluşan Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı Hazırlama Sürecinde Karşılaştıkları Güçlükleri Belirleme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeğin Cronbach-Alpha iç güvenilirlik katsayısı alfa=,88 olarak bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen veriler, SPSS 23 paket programı ile t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre sınıf ve branş öğretmenlerinin BEP hazırlama sürecinde karşılaşabilen güçlüklerin“cinsiyet, sınıflarında kaynaştırma öğrencisi olup olmama”değişkenlerine göre farklılaşmadığı, ancak“yaş, mesleki hizmet süresi, branş, hizmet içi eğitim ve/veya kurs alma”değişkenlerine göre farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the difficulties encountered by classroom and branch teachers working in primary and secondary education levels in the process of preparing an individualized education program. Survey model is used as the method in the research. The participants of the research consist of a total of 617 teachers, including 272 classroom teachers and 345 branch teachers, working in primary and secondary schools affiliated with the Ministry of National Education in the central districts of Kayseri province in the 2022-2023 academic year. The Scale for Determining the Difficulties Encountered in the Process of Preparing the Individualized Education Program (IEP), which consists of four different sub-dimensions, is used as a data collection tool. The Cronbach alpha internal reliability coefficient of the scale used in the research is found to be alpha=.88. The data obtained from the research are analyzed using t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) tests with the SPSS 23 package program. According to the findings obtained from the study, it is seen that the difficulties encountered by classroom and branch teachers in the process of preparing IEP did not differ according to the variables“gender, having no inclusive students in their classes”, but they differed according to the variables“age, professional service period, branch, in-service training and/or course taking”.