Farklı içerik ve özellikteki taban gübrelerinin buğdayda verim ve kalite üzerine etkisi
The effect of basic fertilizers with different contents and properties on yield and quality in wheat
  1. Tez No: 881502
  2. Yazar: BURAK ARDIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAY BALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET FARKLI İÇERİK VE ÖZELLİKTEKİ TABAN GÜBRELERİNİN BUĞDAYDA VERİM VE KALİTE ÜZERİNE ETKİSİ Burak ARDIÇ Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi Danışman: Doç. Dr. Alpay BALKAN Bu çalışma, 2014-2015 buğday yetiştirme döneminde Esperia ekmeklik buğday çeşidinde farklı içerikli taban gübrelerinin (kontrol, 20.20.0, 15.15.15, 18.46, 10.20.0+20SO3+0.1 Zn+0.1Cu ve 8.21.0+15SO3+0.2Zn) tane verimi ve bazı kalite özellikleri üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla Tekirdağ/Kayı ve Malkara/Gönence lokasyonlarında yürütülmüştür. Denemeler, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada, bitki boyu, başak uzunluğu, metrekaredeki başak sayısı, tane verimi, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, protein oranı, yaş gluten miktarı, gluten indeksi, Zeleny sedimantasyon değeri ve gecikmeli sedimantasyon değeri incelenmiştir. Araştırma sonucunda, Tekirdağ/Kayı lokasyonunda tane verimi ve verim unsurları bakımından 18.46 ve 10.20.0+20SO3+0.1Zn+0.1Cu kompoze gübreleri, kalite özellikleri bakımından 20.20.0 ve 8.21.0+15SO3+0.2Zn kompoze gübresi yüksek değerlere sahip olmuştur. Malkara/Gönence lokasyonunda ise tane verimi ve verim unsurları bakımından 15.15.15 ve 10.20.0+20SO3+0.1Zn+0.1Cu kompoze gübreleri, kalite özellikleri bakımından 20.20.0, 15.15.15 ve 10.20.0+20SO3+0.1Zn+0.1Cu kompoze gübreleri yüksek değerlere sahip olmuştur. Sonuç olarak, incelenen özellikler birlikte değerlendirildiğinde tane verimi ve kalite özellikleri bakımından klasik taban gübrelerine alternatif olarak 10.20.0+20SO3+0.1Zn+0.1Cu yeni nesil kompoze taban gübresinin uygulanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF BASIC FERTILIZERS WITH DIFFERENT CONTENTS AND PROPERTIES ON YIELD AND QUALITY IN WHEAT Burak ARDIÇ Department of Field Crops MSc. Thesis Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Alpay BALKAN This study was carried out in Tekirdağ/Kayı and Malkara/Gönence locations to determine the effect of different basal fertilisers (control, 20.20.0, 15.15.15, 18.46, 10.20.0+20SO3+0.1 Zn+0.1Cu and 8.21.0+15SO3+0.2Zn) on grain yield and some quality traits of Esperia bread wheat variety during 2014-2015 wheat growing period. The experiments were conducted according to randomized complete blocks design with 3 replications. In the research, plant height, spike length, number of spikes per square metre, grain yield, thousand grain weight, test weight, protein ratio, wet gluten content, gluten index, Zeleny sedimentation value and delayed sedimentation value were investigated. As a result of the research, 18.46 and 10.20.0+20SO3+0.1Zn+0.1Cu composed fertilizers had high values in terms of grain yield and yield components, and 20.20.0 and 8.21.0+15SO3+0.2Zn composed fertilizers had high values in terms of quality tratits at Tekirdağ/Kayı location. In Malkara/Gönence location, 15.15.15 and 10.20.0+20SO3+0.1Zn+0.1Cu composed fertilizers had high values in terms of grain yield and yield components and 20.20.0, 15.15.15 and 10.20.0+20SO3+0.1Zn+0.1Cu composed fertilizers had high values in terms of quality traits. As a result, when the examined characteristics are evaluated together, it can be recommended to apply 10.20.0+20SO3+0.1Zn+0.1Cu new generation composed basal fertilizer as an alternative to classical basal fertilizers in terms of grain yield and quality characteristics.