Türk toplumunda SF-36 yaşam kalitesi ölçeği kullanılarak karaciğer donörlerinin retrospektif olarak bağış sonrası memnuniyet skoru hesaplanması ve bu skora post operatif alıcının sağlığının etkisi
Retrospective calculation of post-donation satisfaction score of liver donors using the SF-36 quality of life scale in the Turkish population and the effect of post-operative recipient health on this score
- Tez No: 881505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER UĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Türk toplumunda karaciğer vericilerinin organ bağışındaki bilinç ve farkındalık düzeyinin belirlenmesi ,operasyon sonrası gündelik hayata uyum, iş hayatına dönüş süreci ve bu süreçteki ruhsal durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda yeni verici adaylarının organ bağışı hakkında bilgi ve farkındalık seviyelerini arttırmak ve böylece toplumumuzdaki bağış oranını yükseltmeye katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda Ocak 2017- Ağustos 2022 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Organ Nakli biriminde canlı vericili karaciğer nakli yapılan hastalar ve vericileri retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya toplam 196 karaciğer vericisi katıldı. Bulgular: Çalışmaya katılmaya gönüllü ve istekli olan toplam 196 karaciğer vericisi çalışmamıza dahil edildi. Retrospektif olarak dosyalar tarandığında vericilerin 110' unun erkek (% 56,1) , 86'sının kadın ( % 43,9) olduğu görüldü. Yaş aralıkları incelendiğinde en genç vericinin 18, en yaşlı vericinin ise 58 yaşında oldukları ortalama yaşın ise 34,36 olduğu görüldü. Sonuç: Tüm dünya genelinden bildirilmiş çalışmalarda karaciğer naklindeki canlı vericilerin ameliyat sonrası dönemdeki hayat kalitesi, ameliyat öncesi dönemle sosyal ve psikolojik açıdan kıyaslandığında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Hatta post operatif dönemde hayat kalitesinde artış olduğu bildirilen çalışmalar da mevcuttur. Çalışmamızda literatürle uyumlu olarak pre operatif ve post operatif süreç arasında yaşam kalitesi açısından anlamlı bir fark tespit etmedik. Verici ile alıcı arasındaki akrabalık durumu ile vericilerin post operatif dönemdeki hayat kalitesi arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur . Vericilerin post operatif hayat kalitesi üzerinde karaciğer alıcısının sağ olup olmadığının etkisinin olmadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
AİM: In this study our aim is to determine the level of awareness and consciousness of living liver donorsand evaluate their adaptation to daily life after the operation. The process of returning to work life and the mental health , and to increase the level of knowledge and awareness of new donor candidates in this direction, and thus to increase the rate of organ donation in our society and to give hope to patients waiting for transplantation. MATERIALS AND METHODS: In this retrospective study conducted between January 2017 and August 2022 at Ege University Faculty of Medicine Hospital, Department of General Surgery, Organ Transplantation Unit, patients who underwent living donor liver transplantation and their donors were analyzed. 196 liver donors participated in the study. RESULTS : A total of 196 liver donors who were willing and voluntary to participate in the retrospective study were included in our hospital. When the data of these donors were analyzed, it was seen that 110 of them were male (56.1%) and 86 of them were female (43.9%). In addition, when the ages of the donors in our study were examined, it was determined that the minimum age was 18 years and the maximum age was 58 years, and the mean age was 34.36 years. CONCLUSIONS : In studies conducted all over the world, no significant difference was found in the quality of life of living donor liver donors in the postoperative period when the social and psychological status was compared with the preoperative period. In some studies, an increase in the quality of life in the postoperative period was even observed. In this study in Turkish population, similar to other studies, no significant difference was found pre operatively and post operatively. In our study, a significant difference was found between the kinship status between the donor and the recipient and the quality of life of the donors in the post operative period. However, it was shown that whether the liver recipient was alive or not had no effect on the determination of the quality of life of the donors in the post operative period.