A study of mimicry in V. S. Naipaul's The Mimic Men and Emine Sevgi Özdamar's The Bridge of the Golden Horn
V. S. Naipaul'un Taklitçiler romanında ve Emine Sevgi Özdamar'ın Haliçli Köprü romanında taklitçilik incelemesi
- Tez No: 439178
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA YILDIZ BAĞÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, V. S. Naipaul'un Taklitçiler (1967) adlı romanını ve Emine Sevgi Özdamar'ın Haliçli Köprü (1998) adlı romanını sömürgecilik sonrası döneme ait unsurlar çerçevesinde incelemiştir. Bu incelemede Özdamar'ın romanı, sömürgecilik sonrası döneme ait unsurlarla analiz edilerek, tamamen bağlamı dışında bir çerçevede ele alınmıştır. Almanya'daki Türk misafir işçilerin durumunu incelemek için mevcut bir terminoloji olmadığından, bu romanlara, Homi Bhabha'nın aslen sömürge dönemindeki Hintlilerin yaşadıkları kimlik sorunlarını ele almak için geliştirdiği taklitçilik kavramı, Bhabha'nın“Of Mimicry and Man”(“Taklitçilik ve İnsan Hakkında”) adlı makalesi kullanılarak, uygulanmıştır. Bu çalışmada, 1960lı yıllarda maddi sebeplerden ötürü Almanya'ya zorunlu göç yapmış Türk misafir işçilerin durumu, daha iyi iş ve eğitim olanakları için eski sömürgeci devletlerine göç eden taklitçilerle karşılaştırılarak, sömürgecilik sonrası bakış açısınına göre açıklanmaya çalışılmıştır. Yapılan analiz ışığında, Homi Bhabha'nın taklitçilik kavramının kullanımının yalnızca sömürgecilik sonrası dönem ile kısıtlanmaması gerektiği ve bu kavramın, sömürgecilik geçmişi bulunmayan ve batılı olmayan göçmenler olarak, Almanya'daki Türk misafir işçilerin durumunu incelemek için de kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes both V. S. Naipaul's The Mimic Men (1967) and Emine Sevgi Özdamar's The Bridge of the Golden Horn (1998) within the frame of postcolonial theory, aiming to evaluate the later novel utterly out of its context, by examining it against a postcolonial background. Highlighting the fact that there is no specific terminology to discuss the situation of the Turkish guest workers in Germany, Homi Bhabha's concept of mimicry, which is initially created to approach the identity formation process of Indians in colonial times, will be attempted to be applied to the given novels, using Bhabha's article entitled“Of Mimicry and Man”. This study aims to provide a postcolonial perspective to understand the situation of Turkish guest workers, who underwent a forced migration out of financial reasons in the 1960s to Germany, drawing examples from mimic men, who migrated to their former colonies for better business and educational opportunities. In the light of the analysis, the study concludes that Bhabha's concept of mimicry should not be limited to the realms of postcolonialism and that it is applicable to examine the situation of the Turkish guest workers in Germany, as non-Western immigrants from non-colonial backgrounds.