Nationalization of the Turkish defense industry in the post-1974 period: A comparative examination through theoretical and empirical analysis
1974 sonrası dönemde Türk savunma sanayiinin millileştirilmesi: Teorik ve ampirik analiz yoluyla karşılaştırmalı inceleme
  1. Tez No: 881506
  2. Yazar: BÜŞRA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ÇANKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türk savunma sanayisinde, özellikle yabancı tedarikçilere olan bağımlılığın azaltılması, yerli ve milli araştırma-geliştirme faaliyetleri ile üretim altyapısının geliştirilmesine odaklanan politikalarla önemli bir değişim yaşanmıştır. Bu değişim, 1974 Kıbrıs müdahalesinin ardından ABD'nin uyguladığı askeri ambargo ile başlamış ve Türkiye'yi savunma sanayi stratejilerini gözden geçirmeye yönlendirmiştir. Bu süreçte, savunma sanayi ekosisteminin oluşturulması, yerli ve milli gelişimi teşvik edici politikaların benimsenmesi ve uluslararası işbirliklerinin arttırılması gibi adımlarla önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Bu makale, Türkiye'nin savunma sanayi gelişimini teorik ve ampirik analizlerle ele almaktadır. İlk olarak, uluslararası ilişkiler teorilerinden Realizm ve Liberalizm kullanılarak Türk savunma sanayi sektörünün gelişimi detaylı bir şekilde açıklanmaktadır. Ardından, savunma sanayi gelişiminin ana göstergelerinden biri olan gayri safi yurt içi hasılaya (GSYİH) göre askeri harcamaların yüzdesinin belirli dönemlerdeki trendleri, regresyon analizi yöntemiyle incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the Turkish defense industry, a notable transformation has occurred, particularly focusing on reducing reliance on foreign suppliers and enhancing domestic research, development, and production infrastructure. This transformation was initiated by the US military embargo following the 1974 Cyprus intervention, which prompted Türkiye to reconsider its defense industry strategies. As a result, significant progress has been made in establishing the defense industry ecosystem, adopting policies that promote local and national development, and increasing international cooperation. This article examines the development of Türkiye's defense industry through theoretical and empirical analysis. Firstly, using Realism and Liberalism of the International Relations theories, the development of the Turkish defense industry is explained in detail. Then, the trends in military expenditure as a percentage of gross domestic product (GDP), one of the main indicators of defense industry development, are analyzed using regression analysis for specific periods.